Terlecki: mamy nadzieję, że Sejm przyjmie uchwałę ws. sytuacji na granicy

Magdalena Targańska15 listopada, 20214 min

Sejm na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu zajmie się m.in. projektem uchwały dotyczącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy; mamy nadzieję, że uchwała zostanie przyjęta przez cały Sejm – mówił w poniedziałek szef klubu PiS, wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Terlecki podczas poniedziałkowego briefingu powiedział, że projekt uchwały został przygotowany już w czasie ubiegłotygodniowych obrad Sejmu, podczas których przedstawiona została informacja rządu o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

„Pani marszałek zwołała Prezydium Sejmu, ono zgodziło się, by projekt przyjąć przez aklamację, ale zarówno PO jak i Lewica potrzebowały jeszcze konsultacji w swoich klubach, więc na kilkanaście minut ta sprawa została odłożona, po czym okazało się, że jednak nie możemy go przyjąć przez aklamację, mimo że zaakceptowaliśmy poprawki naniesione przez Platformę” – mówił szef klubu PiS.

„Stało się się jak się stało. Mamy nadzieję, że teraz sytuacja się zmieni i że będziemy mogli przyjąć ten projekt uchwały przez cały Sejm” – dodał.

Pytany o treść projektu uchwały Terlecki odparł, że jest tam m.in. mowa, iż Sejm popiera działania prowadzone na granicy i że wszystkie kluby się z tym zgadzają. „Jest tak bardzo niekontrowersyjna, że – jak mówię – przedstawiciele wszystkich klubów, które są w Prezydium zaakceptowali ten projekt” – dodał.

Informację rządu ws. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz o podejmowanych działaniach przedstawili w ubiegłym tygodniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Przedstawiciele rządu mówili, że za sytuacje na wschodniej granicy odpowiada reżim Alaksandra Łukaszenki, który używa migrantów jako żywych tarcz. Szef rządu podkreślał, że na granicy mamy nie tylko do czynienia z przemocą, ale też z wyreżyserowanym spektaklem, którego celem jest naruszenie granicy Polski, wprowadzenia chaosu w Polsce i UE.

Błaszczak ocenił, że sytuacja na granicy z Białorusią to najpoważniejszy od dziesięcioleci test dla polskich służb i że sytuacja szybko się nie uspokoi. Z kolei szef MSWiA zapewniał, że rząd nie pozwoli, by „Polska stała się szlakiem dla przemytników, dla zorganizowanych grup przestępczych, dla wrogów naszego kraju, szlakiem nielegalnej migracji”. (PAP)

 

autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk