Holandia/ Kilkadziesiąt restauracji w Leeuwarden nie zamierza respektować obowiązku zamknięcia o godzinie 20

Karol Kwiatkowski13 listopada, 20212 min

Czterdzieści restauracji w Leeuwarden na północy kraju poinformowało, że nie zamierza podporządkować się obowiązkowi zamknięcia o godzinie 20, wprowadzonego od soboty w związku ze wzrostem liczby infekcji Covid-19.

Zgodnie z decyzją gabinetu premiera Marka Ruttego od 13 listopada obowiązuje w Niderlandach „miękka blokada” i cała gastronomia musi być zamknięta o 20. Obecnie mogą one funkcjonować do północy.

Jak informuje portal RTL Nieuws czterdziestu właścicieli restauracji w stolicy Fryzji zapowiedziało, że nie zamierza się jednak podporządkować nowym regulacjom.

„Mamy świadomość, że może dojść do egzekucji, ale potrzebne jest wysłanie mocnego sygnału” – mówi Ton Eijer, właściciel baru Shooters, cytowany przez portal.

Organizacja branży gastronomicznej Koninklijke Horeca Nederland (KHN) poinformowała media, że restauracje w wielu innych miastach również mogą przyjmować klientów po godzinie 20.

„Rząd przekroczył granicę i dla wielu nadszedł czas powiedzenia +nie+” – uważa prezes KHN Rober Willemsen. Zdaniem jego organizacji, która reprezentuje interesy ponad 19 tys. przedsiębiorców, wskaźnik zakażeń koronawirusem w branży gastronomicznej jest bardzo niski.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) wynika, że w lokalach gastronomicznych dochodzi jedynie do 2,9 proc. wszystkich infekcji.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk