Irak/ Rząd będzie dobrowolnie repatriować Irakijczyków przebywających na granicy polsko-białoruskiej

Karol Kwiatkowski12 listopada, 20212 min

Rząd Iraku proponuje dobrowolną repatriację Irakijczykom, którzy utknęli na granicy Polski z Białorusią – przekazał w piątek agencji AFP jeden z irackich dyplomatów.

„Jesteśmy gotowi zorganizować więcej niż jeden lot (…) dla wszystkich tych (Irakijczyków), którzy będą chcieli dobrowolnie powrócić do kraju” – oświadczył rzecznik irackiego ministerstwa spraw zagranicznych Mohammed al-Sahaf.

Wśród posiadających irackie obywatelstwo migrantów na granicy są w głównej mierze iraccy Kurdowie, którzy uciekają ze swojego autonomicznego regionu w kraju z powodu problemów ekonomicznych i niestabilności – zauważa AFP.

By pomóc swoim obywatelom i zapewnić im bezpieczeństwo, na granicę polsko-białoruską wysłano irackich dyplomatów z placówek w Moskwie i Warszawie – tłumaczył al-Sahaf. W zeszłym tygodniu konsulaty białoruskie w Irbilu i Bagdadzie, gdzie wydawano Irakijczykom wizy turystyczne, „zostały tymczasowo zamknięte” – dodał rzecznik.

Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE. Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk