Żaryn o sytuacji w okolicach Kuźnicy: grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy

Karol Kwiatkowski8 listopada, 20214 min

Grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy – poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Chodzi o rejon w okolicy polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych był w poniedziałek gościem w TVP Info, gdzie został zapytany o duże grupy migrantów w rejonie Kuźnicy. „W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy” – przekazał rzecznik. Dodał, że trwa tam budowa koczowiska. „Zakładamy, że będziemy funkcjonowało przez wiele dni przy linii granicy z Polską, aby cały czas destabilizować sytuację na pograniczu” – powiedział Żaryn. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o próby forsowania granicy. Przypomniał, że pierwsze takie próby zostały przez wojsko, straż graniczną i policję odparte.

Jak stwierdził Żaryn, „zdecydowanie spodziewamy się coraz bardziej agresywnych prowokacji i działań na samej granicy”. „Mam nadzieję, że w żaden sposób nie odbije się to na mieszkańcach tego regionu, ale tego zagwarantować nie możemy” – dodał. Jak stwierdził, „celem naszych działań jest zatrzymanie całego naporu migrantów na linii granicznej”. „Dlatego, że oceniamy sytuację jako poważną, zastało zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy” – wskazał.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku, od godz. 7 rano, do odwołania, zawieszony zostanie ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy; zarówno osobowy, jak i towarowy – informowała wcześniej Straż Graniczna. Chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej przekazał PAP, że zawieszony zostanie ruch zarówno towarowy, jak i osobowy. Jak zaznaczył, przejście w Kuźnicy będzie zamknięte do odwołania.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji oraz materiałów wideo publikowanych m.in. przez MON wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.(PAP)

autorka: Natalia Kamińska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × 1 =