Prawnik: przerwanie ciąży jest zgodne z prawem, gdy jest zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej

Karol Kwiatkowski7 listopada, 20214 min

Jedną z sytuacji pozwalających na przerwanie ciąży jest zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. Lekarz za zgodą kobiety może wówczas przerwać ciążę bez względu na wiek płodu/dziecka. Przesłanka ta nadal znajduje się w ustawie o planowaniu rodziny, mimo zaostrzenia prawa aborcyjnego, do którego doszło w styczniu 2021 – napisał w mediach społecznościowych prawnik, dr hab. Mikołaj Małecki, odnosząc się do tragedii w Pszczynie.

Ale co to znaczy zagrożenie dla zdrowia? – zastanawia się ekspert.

Według Małeckiego „Przerwanie ciąży może być dokonanie, nawet jeśli ciąża nie zagraża życiu matki. Wystarczy zagrożenie dla ZDROWIA”.

Prawnik zwraca uwagę, że ustawa nie wymaga uszczerbku na zdrowiu kobiety. „Mowa jedynie o stanie ZAGROŻENIA dla zdrowia. Zagrożenie nie musi być bezpośrednie. Oznacza to, że nie trzeba czekać na pogorszenie się i naruszenie zdrowia kobiety, by podjąć decyzję o przerwaniu ciąży. Jeśli względy medyczne uzasadniają stwierdzenie, że stan ciąży stwarza rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia kobiety, przesłanka aborcyjna jest spełniona.
(Tak samo jak przy „zagrożeniu dla życia” – nie trzeba czekać na śmierć kobiety, by stwierdzić zagrożenie dla życia; ustawa opisuje etap wcześniejszy, zanim do tego dojdzie)”.
Skoro przepis mówi: „ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej”, to według eksperta, wskazane jest źródło zagrożenia (ciąża) oraz to, co z niego wynika: zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. Użyto czasu teraźniejszego: „stanowi zagrożenie”, zatem oczywiście chodzi o wszelkie odbiegające od medycznej normy stany organizmu kobiety, zagrażające jej jeszcze w czasie trwania ciąży.
Więcej na Facebooku prawnika poniżej.
Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *