Bp Jamrozek: Słowo Boże nie jest przeznaczone do prywatnego wyjaśniania

Karol Kwiatkowski7 listopada, 20219 min

Słowo Boże nie jest przeznaczone do prywatnego wyjaśniania. Ono musi być przeżywane razem ze wspólnotą Kościoła i razem z Kościołem interpretowane, podobnie ja prywatne objawienia – powiedział w niedzielę w Warszawie delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych bp Stanisław Jamrozek.

Mszą św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończył się w niedzielę Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla. Odbywał się on pod hasłem „W diecezjach i parafiach: +Króluj nam, Chryste!+ – realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego”.

W czasie liturgii bp Jamrozek powiedział, że ubodzy w duchu to ludzie, którzy mają dystans do samego siebie oraz świata i jego propozycji. Mogą do nich należeć także ludzie bogaci, jeśli mają dystans do tego, co posiadają, dóbr materialnych, oraz prawdziwie ubodzy, którzy nie potrafią sobie sami poradzić, ale wierzą, że Pan nie zostawi ich samych i w Nim pokładają całą swoją ufność

Przyznał, że droga ubogich w duchu jest trudna, ale zmierza do osiągnięcia Bożego Królestwa.

Wyjaśnił, że sprawiedliwi w rozumieniu biblijnym, to ludzie, którzy starają się żyć według pragnień Boga, zachowując Jego prawo. „Oddają Stwórcy to, co mu się należy, czyli chwałę oraz swoje życie, a bliźniemu to, co jemu się należy, czyli szacunek dla godności ludzkiej osoby, jako dziecka Bożego” – powiedział bp Jamrozek.

Hierarcha przyznał jednocześnie, że taka postawa spotyka się z nieprzychylnością otoczenia. „Ci ludzie doświadczają cierpień fizycznych czy duchowych, ale przeżywają je razem z cierpiącym Panem.(…) Do chwały idzie się dźwigając krzyż” – powiedział kaznodzieja.

Powiedział, że warunkiem dojścia do Królestwa Bożego jest zdecydowane opowiedzenie się za Jezusem Chrystusem i podporzadkowaniu Mu naszego życia – wierność Ewangelii i życiowemu powołaniu. „Jego królestwo to jest królestwo prawdy” – wskazał hierarcha.

Bp Jamrozek zaznaczył, że „Słowo Boże nie jest przeznaczone do prywatnego wyjaśnienia”. „Ono musi być przeżywane razem ze wspólnotą Kościoła i razem z Kościołem interpretowane, podobnie jak prywatne objawienia” – wyjaśnił hierarcha.

Powiedział, że „ten, kto żyje prawdą i stara się realizować nakazy Boga jest posłuszny temu, co Jezus mówił w Ewangelii”. „Słowo Boże ma stanowić światło dla naszych poczynań, wyborów” – wskazał.

Hierarcha zwrócił również uwagę, że ten, kto żyje na co dzień w bliskości Boga, „broni także Jego prawa do obecności w życiu publicznym”. „Jeśli spotkałem Pana, to chcę żeby inni także doświadczyli Jego łaskawości” – dodał duchowny.

Wyjaśnił, że pełnienie woli Bożej w pierwszej kolejności odnosi się do wypełniania swojego życiowego powołania. „My jako kapłani mamy starać się wierni służyć Panu i wiernie posługiwać. Ten, kto jest mężem czy żoną to jego pierwszym powołaniem jest staranie się o to, żeby być przy swoim współmałżonku i swoich dzieciach. To jest najpiękniejsze świadectwo, jakie dajemy” – zaznaczył.

Podkreślił, że „nie wolno nam wstydzić się Ewangelii”. Zachęcił jednocześnie, żeby naprawę świata zaczynać od samych siebie.

Mszę św. poprzedził Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który wyruszył spod bazyliki Świętego Krzyża. Po drodze wierni zatrzymywali się przy czterech stacjach modląc się. Pierwsza była przy Pałacu Staszica, druga – obok kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP, przy pomniku Prymasa Tysiąclecia, trzecia – przy Pałacu Prezydenckim zaś czwarta – przy kościele akademickim św. Anny. Orszak miał charakter procesji liturgicznej.

W czasie Kongresu, który rozpoczął się w czwartek 4 listopada przybliżono m.in. ujęcie królestwa Bożego w nauczaniu św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej i Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny.

Przewodniczącego Komisji Nauki Wiary KEP bp Andrzej Czaja podjął temat biskupów i kapłanów jako budowniczych królestwa Bożego. Wyzwania stojące przed osobami konsekrowanymi przybliżył przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński.

Na temat zaangażowania świeckich mówiła m.in. prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak. Podczas sesji podjęty również temat roli dzieci, młodzieży i rodzin oraz osób chorych w szerzeniu królestwa Bożego.

W skład zespołu KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych, któremu przewodniczy bp Stanisław Jamrozek, delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych oprócz kilkunastu biskupów, wchodzą świeccy liderzy zrzeszeń, zajmujących się „szerzeniem królestwa Chrystusowego w Polsce

5 lutego 2019 r. bp Stanisław Jamrozek powołał Radę Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla, która zrzesza kilkanaście tysięcy wiernych z kilku ruchów, w tym m.in.: Ruch Obrony Rzeczypospolitej „Samorządna Polska”, Fundacja Serca Jezusa, Rycerstwo Jezusa Chrystusa Króla, Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich „Inkulturacja”, Stowarzyszenia „Róża” i Stowarzyszenie Ruch Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla Polski.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk