Niedzielski: szkoły są miejscem transmisji koronawirusa

Magdalena Targańska6 listopada, 20213 min

Rzeczywiście tak jest, że szkoły są takim miejscem, gdzie ta transmisja koronawirusa następuje. Trzeba zważyć i podjąć decyzję, która uwzględnia wszystkie aspekty – poinformował w sobotę w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o to, czy w związku z epidemią szkoły powinny być otwarte.

Niedzielski został zapytany o to, czy szkoły powinny być otwarte w kontekście transmisji koronawirusa.

„Rzeczywiście tak jest, że szkoły są takim miejscem, gdzie ta transmisja następuje” – przyznał minister.

„Jak wczoraj rozmawiałem z głównym inspektorem sanitarnym i podawał nam informacje na temat charakterystyki ognisk, które są w Polsce, to blisko połowa ognisk, to są ogniska szkolne. A jeżeli liczy się nawet osoby, które są w tych ogniskach dotknięte ryzykiem transmisji, to jest ich ponad 100 tys. – mówię o samych szkołach” – powiedział.

Dodał, że ogólnie, we wszystkich ogniskach, które są zgłaszane do sanepidu, jest 120 tys. „To jest rzeczywiście absolutna dominacja” – dodał.

Przyznał, że „dochodzimy do sytuacji, czy podjęcia decyzji, gdzie trzeba zważyć różne aspekty”. „I z jednej strony oczywiście jest ograniczenie wirusa, ale z drugiej strony mamy stosunkowo małą zakaźność i szkodliwość dla dzieci koronawirusa, ale mamy ewidentnie już doświadczenie, że niechodzenie dzieci do szkoły, ten tryb hybrydowy czy zdalny – ma bardzo poważne konsekwencje” – tłumaczył szef resortu zdrowia.

W jego ocenie „trzeba zważyć i podjąć decyzję, która uwzględnia wszystkie te aspekty”. (PAP)

 

Autor: Aneta Oksiuta

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *