Czarnek: Nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej w szkołach, służba zdrowia radzi sobie z czwartą falą koronawirusa

Karol Kwiatkowski4 listopada, 20214 min

Służba zdrowia radzi sobie z czwartą falą koronawirusa; dopóki tak będzie to nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej w szkołach – powiedział w czwartek w Kuźnicy Grabowskiej w Wielkopolsce podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN gościł w czwartek w Muzeum Oświaty im. prof. M. Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej (Wielkopolskie).

Na konferencji prasowej powiedział, że stacjonarny tryb nauczania jest konieczny „szczególnie po długim okresie nauki zdalnej, która była przykrą koniecznością” – oświadczył. Zdaniem Czarnka, jeżeli zostaną wprowadzone obostrzenia z uwagi na narastająca liczbę zakażeń, „to obostrzenia dotyczące szkół będą ostatnie” – zapewnił.

Minister zaapelował do niezaszczepionych nauczycieli i pracowników szkół, „żeby wykazali się rozsądkiem i przyjęli szczepionki”.

„Ostatnio mieliśmy przypadki śmierci osób pracujących w szkołach a niezaszczepionych. Nie słyszałem o przypadkach śmierci osób zaszczepionych” – podkreślił.

Miejsce konferencji ministra w Muzeum Oświaty im. prof. M. Falskiego nie było przypadkowe, ponieważ to tu – autor polskiego elementarza prof. Falski – bardzo często bywał jako zięć Oxnerów, którzy zamieszkiwali w dworku – obecnie jest tu muzeum.

„I właśnie tu spod jego pióra wyszedł najpopularniejszy polski elementarz, z którego uczyły się czytać całe pokolenia Polaków” – powiedziała dyrektorka placówki Ewa Maląg.

W muzeum można zapoznać się z historią elementarza Falskiego, tworzonego m.in. w wersjach dla dzieci miejskich, wiejskich a nawet dla żołnierzy.

Ponadto muzeum prezentuje elementarze z 57 krajów, m.in. z Japonii, Chin, Madagaskaru, Syrii, Etiopii, Kenii, RPA, Peru, Sri Lanki czy Mongolii.

Minister Czarnek obejrzał zaaranżowaną klasę szkolną z lat 50. ubiegłego wieku, wyposażoną w dawne ławki z kałamarzami, tabliczki do pisania i słynne granatowe fartuszki. ”W takim fartuszku uczęszczałem do szkoły” – powiedział Czarnek.

Muzeum prowadzi coroczną akcję „Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego” objętego honorowym patronatem małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Zaproszeni goście czytają fragmenty elementarza.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk