PolskaTusk o wywiadzie Morawieckiego dla „FT”: świat zdębiał po zapowiedzi III wojny światowej

Magdalena Targańska25 października, 20214 min

Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską; w polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść – napisał lider PO Donald Tusk komentując wywiad premiera Mateusza Morawieckiego dla „Financial Times”.

Premier Mateusz Morawiecki udzielił „Financial Times” wywiadu, który ukazał się w poniedziałkowym wydaniu gazety. W wywiadzie premier zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, „przystawiając jej pistolet do głowy”. Wezwał Brukselę, by – jeśli chce rozwiązać spór wokół praworządności – wycofała groźby sankcji prawnych i finansowych.

Jak przypomina „FT”, KE zagroziła Polsce sankcjami po tym, jak Trybunał Konstytucyjny na początku października orzekł, że kluczowe elementy prawa UE są niezgodne z konstytucją RP. Orzeczenie to oznaczało poważną eskalację w batalii prawnej o zmiany w polskim systemie sądownictwa, które zdaniem Prawa i Sprawiedliwości są konieczne dla zwiększenia jego efektywności – wskazuje gazeta. Bruksela twierdzi, że zagrażają one niezależności sądów i podstawowym więzom prawnym, które trzymają UE razem.

„FT” dodaje, że spór już opóźnił zatwierdzenie przez Brukselę wartego 36 mld euro polskiego planu w ramach unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii Covid-19, a niektóre państwa członkowskie i część Komisji wezwały również do uruchomienia nowego mechanizmu warunkowości, który mógłby zagrozić wstrzymaniem dziesiątków miliardów euro z funduszy UE wypłacanych co roku Polsce.

Premier Morawiecki powiedział, że jakikolwiek ruch w kierunku redukcji „funduszy spójności” spotka się z mocnym odwetem. „Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji” – odparł szef polskiego rządu zapytany, czy Polska mogłaby zawetować kluczowe unijne decyzje, takie jak pakiet klimatyczny.

Do tych słów odniósł się w poniedziałek na Twitterze lider PO Donald Tusk. „Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada on III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską” – napisał. „W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść” – dodał.

Także lider klubu KO Borys Budka odniósł się na Twitterze do wywiadu: „Smutny to czas, gdy premier odpowiedzialny za rozpętanie konfliktu z naszymi partnerami w UE porównuje go do światowych wojen. Wydaje się, że więcej powagi miał w sobie Franek Dolas niż bankier z Nowogrodzkiej” – napisał polityk. (PAP)

 

autor: Mikołaj Małecki

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × pięć =