Arabia Saudyjska/ Mekka w pełni otwarta dla zaszczepionych wiernych

Karol Kwiatkowski18 października, 20212 min

Największy meczet na świecie i najświętsze miejsce islamu od niedzieli dostępne jest dla zaszczepionych wiernych bez limitu pielgrzymów – poinformowała telewizja Al-Dżazira.

Znów muzułmanie mogą modlić się ramię w ramię w Wielkim Meczecie w mieście Mekka znajdującym się na terytorium Królestwa Arabii Saudyjskiej – podkreśliła stacja.

Lokalne władze zrezygnowały z obowiązku zachowania dystansu społecznego, wymagając zarazem, by pielgrzymi byli w pełni zaszczepieni i nosili maseczki zasłaniającego nos i usta.

Znajdująca się na terenie Wielkiego Meczetu świątynia Al-Kaaba, w której narożnik jest wbudowany otoczony najwyższym kultem tzw. czarny kamień, pozostaje odgrodzona od wiernych. Wielu pielgrzymów decyduje się całować kamień, co w obecnej sytuacji epidemicznej nie powinno mieć miejsca. Sześcienna budowla, okryta czarnym jedwabiem ze złotymi haftami wersetów koranicznych, wyznacza muzułmanom na całym świecie kierunek modlitwy.

Na lipiec przypadła tegoroczna zbiorowa pielgrzymka wiernych z całego świata, zwana hadżdż. Ze względu na pandemiczne obostrzenia liczbę uczestników ograniczono do 60 tys. osób. Muzułmanie mają prawo odbyć w dowolnej porze indywidualną pielgrzymkę, umrę. Saudyjskie władze wierzą, że zniesienie ograniczeń w dostępie do najważniejszego miejsca na mapie islamu pozwoli wszystkich chętnym muzułmanom odwiedzić Mekkę i wypełnić religijny obowiązek.

Obie pielgrzymki generują rocznie 12 mld dolarów wpływów do budżetu Królestwa. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedem + trzynaście =