PolitykaPolskaKukiz o ustawie antykorupcyjnej: PiS nie robi żadnych uników

Karol Kwiatkowski16 października, 20216 min

Wszystko idzie dokładnie tak, jak się umówiliśmy z PiS; partia Jarosława Kaczyńskiego nie robi żadnych uników – powiedział PAP Paweł Kukiz po zakończeniu prac w parlamencie nad ustawą antykorupcyjną. Jak dodał, w rozmowie z nim prezydent nie sygnalizował, żeby miał jej nie podpisać.

Sejm w czwartek przyjął kilka poprawek Senatu do ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz’15. Tym samym zakończył się proces legislacyjny w parlamencie, a ustawa czeka teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa była jednym ze sztandarowych inicjatyw formacji Pawła Kukiza. Miała poparcie partii rządzącej na mocy podpisanej na przełomie maja i czerwca umowy programowej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

„Trzydzieści lat na taką ustawę czekaliśmy” – powiedział PAP Paweł Kukiz. „Pozostaje jeszcze tylko podpis prezydenta i jedno z naszych zobowiązań wyborczych zostanie wykonane” – podkreślił.

Lider Kukiz’15 powiedział, że podczas ostatniego spotkania z prezydentem Dudą rozmawiał m.in. na temat tej ustawy. „Nie zauważyłem, żeby prezydent sygnalizował, żeby były jakieś przeszkody przy podpisywaniu tej ustawy” – powiedział lider Kukiz’15.

Nowelizacja Kodeksu karnego i innych ustaw poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić surowymi sankcjami, m.in. utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów, choć dopiero od następnej kadencji.

Zgodnie z „ustawą antykorupcyjną” partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Sejm przyjął w czwartek cztery poprawki Senatu do tej ustawy. Odrzucił natomiast poprawkę, by zakaz łączenia mandatu parlamentarnego i samorządowego z zatrudnieniem w spółkach i innych instytucjach państwowych obowiązywał już od 2022 roku.

„Wszystko idzie dokładnie tak, jak się umówiliśmy z Prawem i Sprawiedliwością” – powiedział PAP Kukiz. „PiS nie robi żadnych uników, to z całą pewnością” – podkreślił Kukiz.

W czwartek Sejm uchwalił też ustawę autorstwa Kukiz’15 o ochronie gruntów rolnych i leśnych, dzięki której rolnicy będą mogli prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą bez konieczności odrolnienia gruntu i przechodzenia na ZUS, a także procedowany jest projekt ustawy sprzedaż bezpośrednią rolnikom przy zobligowaniu samorządu do ułatwienia tego handlu w soboty i niedziele.

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz przypomniał także, że ma deklarację prezydenta Dudy, że jeszcze w październiku powinien się pojawić w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej do porządku prawnego instytucję sędziów pokoju. „Ostatnio się kontaktowałem w tej sprawie z szefem gabinetu prezydenta Pawłem Szrotem i nie ma żadnych opóźnień, wszystko idzie zgodnie z planem” – powiedział.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

8 − sześć =