Niedzielski: wreszcie mamy okazję rozmawiać rzeczowo

Magdalena Targańska15 października, 202113 min

Wreszcie mamy okazję rozmawiać rzeczowo, atmosfera rozmów jest bardzo dobra, co nie znaczy, że się nie różnimy. Mam nadzieję, że uzgodnimy wspólne stanowisko w ciągu 2-3 tygodni – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski po zakończeniu spotkania z Trójstronnym Zespołem ds. Ochrony Zdrowia.

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie zakończyło się w piątek spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wiceministra w tym resorcie Piotra Brombera, przewodniczącej Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Marii Ochman, reprezentacji OPZZ i przedstawicieli Pracodawców RP i Polskiej Federacji Szpitali. Rozmowy dotyczyły m.in. perspektywy wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na przyszły rok.

„Wreszcie mamy okazję rozmawiać rzeczowo” – powiedział po zakończonym spotkaniu szef MZ Adam Niedzielski. „W ostatnim czasie prowadziliśmy wiele rozmów, m.in. z komitetem protestującym w białym miasteczku. Zaczęły się one niefortunnie od przedstawienia postulatów, których łączny koszt wynosił ponad 100 mld złotych” – dodał minister. „Teraz schodzimy na ziemię, na dyskutowanie o możliwych scenariuszach zwiększania wynagrodzeń, które po prostu mają oparcie w ramach budżetowych” – powiedział Niedzielski.

Minister podkreślił, że na spotkaniach zespołu trójstronnego stara się „budować stabilną ścieżkę poprawy sytuacji”, a forum zespołu trójstronnego reprezentuje kompleksowy punkt widzenia. Na tym forum – jak mówił szef MZ – można wypracować rozwiązania, które będą uwzględniały zarówno perspektywę pracowników, jak i pracodawców, ale też perspektywę rządu.

„Atmosfera naszych rozmów jest bardzo dobra, co nie znaczy, że się nie różnimy” – zastrzegł.

„Chcemy skoncentrować się na zagadnieniu wynagrodzeń i uzgodnić wspólne stanowisko – nie będziemy podpisywać porozumień, będziemy mieć wspólne stanowisko, co zrobić z wynagrodzeniami od lipca 2022 r. Mamy pewną propozycję i będziemy o niej dyskutować” – zapowiedział szef MZ. Wyraził też nadzieję, że wspólne stanowisko kończące rozmowy uda się wypracować szybko. „Moje oczekiwanie to 2-3 tygodnie” – powiedział. (PAP)

 

Autorki: Agata Zbieg, Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • klinn

    15 października, 2021 at 3:25 pm

    piossowskie „dwa tygodnie rozmów” będą wyglądały jak polskie „dwa tygodnie lockdownu”? Tzn prawie dwa lata? Tyle mamy czekać na reanimację służby zdrowia?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk