PolskaJutro obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego

Nasza Polska14 października, 20214 min

Na całym świecie 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

Z tej okazji w wielu miastach odprawiane są w ich intencji msze św. i organizowane spotkania. W Warszawie odbędzie się m.in. w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

„To moment pamięci o najmłodszych zmarłych, których bliscy często nie mieli nawet szansy ich poznać. Jest to także okazja do zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi borykają się rodzice przedwcześnie zmarłych dzieci” – wskazuje archidiecezja warszawska w przekazanym PAP komunikacie.

W wielu miastach w Polsce w Dniu Dziecka Utraconego odprawiane są msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

W Warszawie obchody odbędą się m.in. w prowadzonym przez ojców paulinów sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia na Starym Mieście, gdzie o 17.00 planowany jest różaniec, po którym będzie msza św. intencji rodziców po stracie. Następnie odbędzie się nabożeństwo wraz ze świadectwami.

W kościele Dominikanów na Warszawskiem Służewie 15 października msza św. odbędzie się o godz. 19.30.

W archidiecezji krakowskiej odbędzie się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia o godz. 18.00. Po liturgii odbędzie się „Jutrznia za Nienarodzonych” w wykonaniu solistów: Marii Krawczyk-Ziółkowskiej i Adriana Nowaka.

W archidiecezji częstochowskiej planowana jest msza św. w sanktuarium św. Józefa o godz. 18.00. Następnie wykład „Godność osoby ludzkiej, jako niezbywalna wartość od samego poczęcia” wygłosi dr Tomasz Kandzia, specjalista ginekolog i położnik leczącego metodą NaProTECHNOLOGY.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 17 lat. Ma uwrażliwić społeczeństwo i zmienić stereotypy, jeśli chodzi o podejście do tego traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ, licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski przygotowała pomoce duszpasterskiej dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka. Opracowanie zawiera materiały z dziedziny psychologii, prawa, teologii i liturgiki.

Kościół Ducha Świętego przy ul. Długiej w Warszawie jest diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Od ponad trzystu lat z tej świątyni wyrusza co roku Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × dwa =