[FILM] Włochy/ Gwałtowna manifestacja przeciwników segregacji sanitarnej i zamieszki w Rzymie

Karol Kwiatkowski9 października, 20214 min

W Rzymie doszło w sobotę do gwałtownych starć manifestujących przeciwników przepustki sanitarnej z policją. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych, by rozproszyć napierających demonstrantów, którzy obrzucali ich petardami.

Rząd w wydanym komunikacie oświadczył, że premier Mario Draghi potępia akty przemocy, do których doszło też w innych miastach. Rząd kontynuuje swe zobowiązanie, by dokończyć kampanię szczepień przeciw Covid-19 – podkreśliła Rada Ministrów.

To najbardziej gwałtowna manifestacja przeciwników tzw. Green Pass, który od 15 października na mocy decyzji rządu będzie obowiązkowy we wszystkich miejscach pracy w całym kraju. W wiecu uczestniczyło około 10 tys. osób. Wiele z nich wznosiło okrzyki „Wolność, wolność” i „Odzyskamy stolicę”.

Starcia z policją rozpoczęły się w tradycyjnym miejscu protestów antyszczepionkowców, czyli na Piazza del Popolo, skąd manifestanci rozpierzchli się po okolicznych ulicach w centrum Wiecznego Miasta.

W odpowiedzi na akty przemocy i ataki policja użyła gazów łzawiących i armatek wodnych, m.in. w pobliżu Kancelarii Premiera – Palazzo Chigi.

Zatrzymano kilku najbardziej agresywnych uczestników zajść. Media informują o scenach „ulicznych walk”. W wielu sklepach ludzie schronili się ze strachu. Telewizja RAI podała, że ranny jest co najmniej jeden policjant.

epa09515452 Policemen clash with 'No Green Pass’ protesters in the center of Rome, Italy, 09 October 2021. Since 06 August, in order to be allowed access to certain activities and services, everyone over the age of 12 in Italy needs to present a COVID-19 'Green Pass’ health certificate. EPA/MASSIMO PERCOSSI
Dostawca: PAP/EPA.

Grupa manifestantów wtargnęła do siedziby największej włoskiej centrali związkowej – lewicowej Cgil, zapowiadając jej „okupację”. Byli wśród nich, jak ogłosili związkowcy, neofaszyści z ugrupowania Forza Nuova i antyszczepionkowcy.

Starcia potępił minister zdrowia Roberto Speranza; porównał je do faszystowskiej demonstracji. Niektórzy jej uczestnicy wykonywali gest salutu rzymskiego.

„To nie są manifestanci, to przestępcy” – oświadczył szef dyplomacji Luigi Di Maio.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk