Szef Gabinetu Prezydenta RP o wyroku TK: podobne orzeczenia były w wielu krajach europejskich

Magdalena Targańska8 października, 20215 min

Myślę, że prezydent Andrzej Duda ocenia czwartkowy wyrok TK spokojnie, sam jest doktorem prawa i wie, że podobne orzeczenia podejmowały organy kontroli konstytucyjnej wielu innych krajów europejskich, w tym tak ważnych, jak Francja i Niemcy – powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

PAP spytała szefa Gabinetu Prezydenta RP Pawła Szrota o to, jak czwartkowy wyrok ocenia prezydent Andrzej Duda.

„Myślę, że pan prezydent ocenia ten wyrok spokojnie. Pan prezydent sam jest doktorem prawa i wie, że podobne orzeczenia podejmowały organy kontroli konstytucyjnej wielu innych krajów europejskich, w tym tak ważnych, jak Francja i Niemcy. To nie jest nic nowego również na tle polskiej linii orzecznictwa w tej sprawie, podobne orzeczenia już były podejmowane” – powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że „jest to oczywiste na tle rozumienia polskiej konstytucji”.

Pytany, czy i jaki wpływ może mieć wyrok TK na stosunki Polski z UE, odparł, że „to już jest nie do końca pytanie do strony polskiej”. „Mam nadzieję, że będzie miało tylko pozytywny wpływ, że właściwie ustawi tę relację, że zapobiegnie tym decyzjom, krokom organów Unii, trybunałów, które takie kroki podejmują, które nie służą tym relacjom” – stwierdził. Dopytywany, czy – jego zdaniem – może to wpłynąć w jakiś sposób na zaakceptowanie przez KE Krajowego Planu Odbudowy, odparł, że nie będzie spekulował. „Mam nadzieję, że nie” – dodał.

Szrot pytany był również o czwartkowy wpis na Twitterze lidera PO Donalda Tuska, który po wyroku TK napisał, że wzywa „wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18”. „Tylko razem możemy ich zatrzymać” – napisał Tusk pod adresem rządzących.

Prezydencki minister, komentując wpis Tuska, powiedział, że „to jest znak pewnej zmiany jakościowej, bo jeszcze rok temu opozycja by się natychmiast skrzyknęła z pochodniami pod Trybunałem, jeszcze tego samego dnia i efekty byłyby żenujące”. „Natomiast to pokazuje pewne doświadczenie polityczne pana przewodniczącego Tuska, że wie, że z godziny na godzinę takich rzeczy nie można zorganizować” – dodał.

Szrot zaznaczył, że „Polska jest w Unii Europejskiej, chce być w Unii Europejskiej i będzie w Unii Europejskiej”. „Taka jest opinia i moja, i pana prezydenta” – oświadczył.(PAP)

 

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk