ZagranicaJózef Goebbels. Wciąż honorowy obywatel Poczdamu

Nasza Polska6 października, 20213 min

Niemiecki minister propagandy z czasów Adolfa Hitlera Joseph Goebbels wciąż znajduje się na liście byłych i obecnych honorowych obywateli Poczdamu. Hitler i Herrmann Goering zostali pozbawieni honorowego obywatelstwa przez Poczdam po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku.

Na stronie poświęconej honorowym obywatelom Poczdamu, odnośnie nominacji Goebbelsa, można przeczytać, że honorowe obywatelstwo przyznane Goebbelsowi przez miasto Babelsberg „nie zostało pośmiertnie odebrane, prawdopodobnie z powodu braku wiedzy o przyznaniu”. Miasto Babelsberg uczyniło go honorowym obywatelem w 1938 roku, na rok przed włączeniem do Poczdamu – informuje portal ntv.

Odkrycia tego dokonali urzędnicy miejscy podczas badań nad listą honorowych obywateli opublikowanej na stronie potsdam.de. Nowe ustalenie prawdopodobnie doprowadzi do pozbawienia Goebbelsa honorowego obywatelstwa. Temat zostanie omówiony przez radnych miejskich „w odpowiednim czasie”. Czy tak się stanie już na najbliższym posiedzeniu rady miasta, pozostaje jednak kwestią otwartą – pisze ntv.

„To prawda, że mianowanie na honorowego obywatela wygasa wraz ze śmiercią mianowanego, w przypadku Goebbelsa 1 maja 1945 r. W opublikowanej przez miasto na stronie potsdam.de liście honorowych obywateli wymienia się jednak również odebranie honorowego obywatelstwa Adolfowi Hitlerowi i ministrowi spraw wewnętrznych Rzeszy Wilhelmowi Frickowi” – zauważa portal. Poczdam chce się zdystansować także od Goebbelsa.

Goebbels był honorowym obywatelem także w innych miejscach. Na przykład miasto Teltow (Poczdam-Mittelmark) usunęło go z listy dopiero w 2014 roku – prawie 70 lat po zakończeniu wojny. Tam również, zgodnie z ówczesnymi informacjami miasta, winna była „luka w wiedzy”.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedemnaście − dziesięć =