PolskaRzecznik Meditransu: miesięcznie potrzebujemy 4,5 mln zł, aby uruchomić wypłaty dla ratowników

Nasza Polska4 października, 20215 min

Miesięcznie potrzebujemy 4,5 mln zł, aby uruchomić wypłaty dla ratowników – przekazał w poniedziałek mediom Piotr Owczarski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie.

Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie podczas poniedziałkowej konferencji mówił o tym, że w pierwszym dniu protestu wypowiedzenia w wojewódzkiej stacji Meditransu złożyło zaledwie 50 osób na 1500, które tam pracują. „Zaledwie kilka godzin po ich złożeniu część pracowników je wycofała, a dzisiaj wycofywane są kolejne” – powiedział.

Odniósł się również do liczby brakujących karetek. „W dniu dzisiejszym z 80 zespołów, które pełnią dyżury w Warszawie i rejonie operacyjnym, w którego skład wchodzą gminy ościenne, nie wyjechało 20 zespołów ratownictwa, co oznacza, że 60 zespołów jest w pełnej gotowości” – przekazał. „W związku z tym wszyscy pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, karetka do nich dojedzie w przewidzianym przez ustawodawcę czasie” – podkreślił.

Mówił też o tym, że nieprawdziwa jest informacja podana rano przez rzecznika ministra zdrowia o tym, że na koncie Meditrans są pieniądze, które mają pokryć zobowiązanie wynikające z porozumienia zawartego między ratownikami, ministerstwem zdrowia a pracodawcami. „Takich pieniędzy do godz. 15.10 nie ma” – oświadczył. Jak dodał, nie ma też aneksów, porozumień, sposobu wyliczania tych środków. „W związku z tym, oprócz deklaracji, która jest na piśmie, nie ma nic” – tłumaczył.

Resort zdrowia informował z kolei po południu, że Ministerstwo Finansów przekazało odpowiednie środki do wojewodów, a wojewoda przekazuje je do poszczególnych stacji pogotowia. „My gwarantujemy, że te pieniądze dotrą. Wojewodowe złożyli konkretne zapotrzebowania o konkretne pieniądze. Ministerstwo Finansów to zaakceptowało i te pieniądze na pewno dotrą do wszystkich stacji pogotowia ratunkowego w kraju” – zapewnił wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Owczarski przekazał jedocześnie wyliczenia, dotyczące tego jakie pieniądze są potrzebna, aby spełnić postulaty, które zostały wynegocjowane przez ratowników z ministerstwem zdrowia i pracodawcami. „Wynika z nich, że miesięcznie potrzebujemy 4,5 mln zł, aby rzeczywiście uruchomić wypłaty” – poinformował. Podkreślił, że jak tylko pieniądze trafią na konto, to zaczną być realizowane wypłaty wynikające z tego porozumienia. Pokazał również dziennikarzom pismo wystosowane do ministra i wiceministra zdrowia dotyczące tych pieniędzy i prośby o procedury na podstawie których, te środki mają być wypłacane.

Rzecznik poinformował też o stawkach dla stacji. Według informacji przekazanych przez Owczarskiego kierowca-ratownik ma otrzymywać 58,50 zł, a każdy ratownik medyczny miałby stawkę większą niż 40 zł. „Tak, jak to mówi porozumienie” – przypomniał. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa − jeden =