Kukiz po rozmowie z prezydentem Dudą: w październiku projekt ustawy ws. sędziów pokoju powinien być w Sejmie

Karol Kwiatkowski1 października, 20213 min

W październiku projekt ustawy ws. powołania instytucji sędziów pokoju powinien się pojawić w Sejmie – powiedział PAP lider Kukiz’15 Paweł Kukiz, który w tej sprawie spotkał się w czwartek wieczorem z prezydentem Andrzejem Dudą.

Głównym tematem rozmów między prezydentem a liderem Kukiz’15, które odbyło się w czwartek wieczorem, była kwestia wprowadzenia do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, nad czym pracował zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz’15 ws. sędziów pokoju. „Zmieścimy się we wcześniej ustalony terminie, czy w październiku ta ustawa powinna się pojawić w Sejmie” – powiedział PAP Kukiz.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Na spotkaniu był także zaproszony przez Kukiza Rafał Górski z inicjatywy „Obywatele decydują”. „Przedstawiliśmy projekt ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej” – powiedział lider Kukiz’15. „W naszej propozycji chodzi o digitalizację zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą” – powiedział. „Prezydent wykazał zainteresowanie tymi propozycjami” – dodał.

Prezydentowi w rozmowach towarzyszył szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk