W przyszłym tygodniu możliwe spotkanie prezydenta z Pawłem Kukizem; wśród tematów m.in. sędziowie pokoju

Karol Kwiatkowski26 września, 20213 min

Poprosiłem o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, możliwe że dojdzie do niego w przyszłym tygodniu – powiedział lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. Termin spotkania będzie ustalony po powrocie prezydenta z USA – informuje KPRP. Rozmowa ma dotyczyć sędziów pokoju i obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział PAP, że Kukiz poprosił o spotkanie z prezydentem w przyszłym tygodniu. Pytany, czy wiadomo już czy i kiedy odbędzie się ta rozmowa, odparł: „Pan prezydent jest w Nowym Jorku, natychmiast jak wyląduje, będę z nim o tym rozmawiał”.

Głównym tematem rozmów, jak przekazał Kukiz, ma być temat skierowania do Sejmu projektu ustawy o sędziach pokoju, którą opracowuje zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz’15 ws. sędziów pokoju.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Drugim ważnym tematem, o którym chce rozmawiać z prezydentem Kukiz, jest zmiana ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej i w związku z tym chciałby, aby na spotkaniu był także Rafał Górski z inicjatywy „Obywatele decydują”.

„Poprosimy prezydenta, aby z jego kancelarii wyszedł ten projekt” – powiedział. „Chcemy, aby w ustawie zapisać możliwość zdigitalizować zbierania podpisów. Obecnie przy RODO zebranie 100 tysięcy podpisów jest bardzo trudne” – dodał Kukiz. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk