ZagranicaChiny/ MSZ: zarzuty wobec wiceprezes Huawei były „sfabrykowane”

Magdalena Targańska25 września, 20214 min

Zarzuty stawiane przez amerykańską prokuraturę wiceprezes koncernu Huawei, Meng Wanzhou, były „sfabrykowane” i wymierzone w chiński sektor technologiczny – oceniła w sobotę rzeczniczka MSZ ChRL Hua Chunying. Meng dziękowała z kolei władzom swego kraju za uwolnienie z kanadyjskiego aresztu i powrót do ojczyzny.

Rzeczniczka resortu spraw zagranicznych ChRL określiła sprawę Meng jako akt „politycznego prześladowania chińskich obywateli” – podały chińskie media państwowe.

Meng była oskarżana o oszustwa finansowe, w tym wprowadzenia w błąd banku HSBC, który z tego powodu mógł naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran. Na wniosek USA władze Kanady zatrzymały wiceprezes Huawei na początku grudnia 2018 roku. Od tego czasu toczył się jej proces ekstradycyjny, a Meng przebywała w areszcie domowym w swojej rezydencji w Vancouver.

W piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził warunkowe zawieszenie postępowania, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego. Wcześniej porozumienie w tej sprawie osiągnęli prawnicy wiceprezes Huawei i ministerstwo sprawiedliwości USA. Po tej decyzji kanadyjski sąd zakończył postępowanie ekstradycyjne, a Meng w piątek wyleciała do Chin.

Państwowa chińska telewizja CCTV przekazała oświadczenie Meng wydane w samolocie, gdy omijając amerykańską przestrzeń powietrzną i lecąc nad Arktyką wracała do ChRL. „Bez silnej ojczyzny nie cieszyłabym się dzisiaj swoją wolnością” – podkreśliła Meng zaznaczając, że „ze łzami w oczach” zbliża się „w objęcia wielkiej ojczyzny”.

Oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua poinformowała, że uwolnienie Meng było efektem „niestrudzonych wysiłków chińskiego rządu”.

Ani rzeczniczka MSZ, ani chińskie oficjalne media nie wspomniały o uwolnieniu dwóch więzionych w Chinach Kanadyjczykach – zauważa agencja Reutera. Michael Spavor i Michael Kovrig zostali zatrzymani w ChRL kilka dni po aresztowaniu w Kanadzie Meng.

Mężczyźni byli oskarżani i sądzeni za szpiegostwo. Kilka godzin po decyzji o zakończeniu procesu ekstradycyjnego wiceprezes Huawei zostali zwolnieni i wylecieli do Kanady – poinformował kanadyjski premier Justin Trudeau. Chińskie władze podkreślały, że sprawa obu Kanadyjczyków nie była związana z uwięzieniem Meng, a Pekin nie prowadzi z Ottawą rozmów dyplomatycznych o wymianie zakładników – przypomina Reuters. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa − 1 =