PolskaPremier: Norwid jest jednym z naszych narodowych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli

Magdalena Targańska24 września, 20213 min

Cyprian Kamil Norwid jest jednym z naszych narodowych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli – napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Ten poeta może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy – ocenił.

200 lat temu, 24 września 1821 r., urodził się poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021.”Cyprian Kamil Norwid jest jednym z naszych narodowych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli. Dziś przypada 200. rocznica urodzin tego wielkiego poety, i z tej okazji odwiedziłem liceum ogólnokształcące jego imienia w Radzyminie pod Warszawą” – napisał na Facebooku premier.

Wskazał, że „wielkość Norwida polega na tym, że jego spojrzenie na życie jest ponadczasowe, a twórczość może być drogowskazem w drodze do nowoczesności”.

Szef rządu podkreślił, że poeta „potrafił łączyć tradycję i jej głębię ze spojrzeniem w przyszłość”. „Starał się wydobyć z niej to, co najlepsze i na niej budować dobro. Kiedy Polski nie było na mapie, Norwid wzywał do nowoczesnego patriotyzmu, czyli takiego, który wierzy, że Polska może być wielka i dobra. Ten poeta może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy. Per aspera ad astra!” – ocenił Morawiecki.

Dodał, że „do wielkości możemy dojść jedynie przez ciężką pracę, a wielkość ta oznacza bogactwo ducha”. „Norwid był dumnym Polakiem i Europejczykiem, nie zapominał o swoich korzeniach” – zaznaczył premier.

„Wszyscy czerpiemy z tej głębi poety i dajemy świadectwo temu, że jego dziedzictwo żyje i jest czymś niezwykle wartościowym oraz wyznacza drogę ku prawdzie i przyszłości. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy wydobywają jego poezję z przeszłości” – napisał Morawiecki. (PAP)

 

autor: Katarzyna Krzykowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedem + 18 =