ZagranicaWęgry/ Kara więzienia w zawieszeniu dla antyszczepionkowego farmaceuty

Nasza Polska21 września, 202112 min

Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał sąd na Węgrzech antyszczepionkowego farmaceutę, który stał się znany w tym kraju z powodu wystąpień przeciwko restrykcjom związanym z pandemią Covid-19. O wyroku poinformował portal Mandiner.

Gyoergy Goedeny określił w swoim tekście obostrzenia przeciwepidemiczne jako „wirusową propagandę”, a o noszeniu maseczki ochronnej napisał, że szkodzi ona zdrowiu. Kroki podejmowane w celu powstrzymania pandemii nazwał zaś sztucznie wzniecaną histerią.

Tekst Goedeny opublikował 25 listopada 2020 roku na swej stronie internetowej, a także w sieci społecznościowej. 11 grudnia przeprowadzono u niego rewizję i został zatrzymany.

Sąd w mieście Nyiregyhaza na północnym wschodzie Węgier uznał go za winnego „rozpowszechniania informacji siejących panikę”.

„Świadomie nieprawdziwe i pozbawione uzasadnienia twierdzenia oskarżonego mogły wprowadzać mieszkańców w błąd oraz rodzić brak zaufania do osób kierujących ochroną przed pandemią, gdyż ich działalność nazywał wirusowym biznesem” – ocenił sąd.

Wyrok nie jest prawomocny.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Jeden Komentarz

  • klin

    22 września, 2021 at 10:56 am

    Gyoergy Goedeny – bohater. Głos prawdy w oceanie kłamstw. Pani Martynowska w spodniach.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × trzy =