PolskaKraska: Powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń mniej więcej za tydzień-dwa

Karol Kwiatkowski21 września, 20212 min

Powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem mniej więcej za tydzień lub dwa – ocenił we wtorek w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zdaniem Kraski, obecnie nie widać jeszcze związku pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

„Myślę, że jeszcze koło tygodnia – dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt” – ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały COVID-19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. „Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19” – podkreślił.

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 proc. „Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty” – zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on „zdecydowanie bardziej zakaźny”.

„Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut” – poinformował Kraska.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − 5 =