PSL namawia PO do poparcia propozycji wpisania do konstytucji członkostwa Polski w UE

Nasza Polska18 września, 20214 min

PSL proponuje zapisanie w konstytucji członkostwa Polski w UE; mamy projekt, zachęcamy PO do podpisania się – tak rzecznik PSL Miłosz Motyka odniósł się do postulatu szefa PO Donalda Tuska, by wprowadzić do konstytucji zapis, że wyjście z UE możliwe jest tylko większością 2/3.

W sobotę w Płońsku odbyła się Konwencja Krajowa PO, podczas której Tusk powiedział m.in., że proponuje szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, by wspólnie zmienić art. 90 konstytucji i wpisać, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich. Jeśli rzeczywiście nie chcą wyjścia Polski z UE, powinni się zgodzić – stwierdził lider PO.

O sobotnie wypowiedzi szefa Platformy PAP spytała rzecznika PSL Miłosza Motykę. „Nie ma naszej zgody na polexit, dlatego już dwa lata temu, jako PSL, proponowaliśmy wpisanie członkostwa w Unii do polskiej konstytucji na wzór tego, jakie rozwiązanie funkcjonuje w zdecydowanej większości krajów europejskich. Ponad 20 krajów takie rozwiązanie ma – ma wpisane członkostwo w UE do konstytucji lub zobowiązania wobec wspólnoty europejskiej” – powiedział Motyka.

Jak przekazał, PSL chciałoby, by w konstytucji było zapisane, że: „Rzeczpospolita Polska jest członkiem Unii Europejskiej, która szanuje tożsamość narodową państw członkowskich, realizuje zasady pomocniczości, demokratycznego państwa prawa, równości obywateli oraz poszanowania godności człowieka”.

Zdaniem polityka PSL „to bezpiecznik i gwarancja”, że żadna partia nie będzie chciała wyprowadzić Polski z UE.

„Zachęcamy w takim wypadku Platformę do podpisania tej poprawki do konstytucji, to nie jest rozwiązanie radykalne, jak mówi Donald Tusk, to jest rozwiązanie racjonalne, bo obecność we wspólnocie to jest polska racja stanu. Choć wtedy słyszałem z ust polityków Platformy, że nie wolno zmieniać konstytucji z PiS-em. Dobrze, że dziś popierają nasze stanowisko” – zaznaczył Motyka.

Pytany, co sądzi o zapisie zaproponowanym przez Tuska, odparł: „my nie chcemy rozmawiać na temat wyjścia z UE, my chcemy zgłaszać propozycję pozytywną, która ma zagwarantować członkostwo w Unii”.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk