Holandia/ Premier: znosimy obowiązek zachowywania 1,5 metra dystansu

Karol Kwiatkowski14 września, 20213 min

Premier Holandii Mark Rutte poinformował we wtorek o zniesieniu obowiązku zachowywania 1,5-metrowego dystansu, który wprowadzono w związku z pandemią Covid-19. Od 25 września w kraju będzie trzeba okazać świadectwo zaszczepienia przeciw koronawirusowi lub negatywnego wyniku testu przed wejściem do restauracji, kina lub teatru.

„Cieszę się, że mogę to ogłosić: od 25 września znosimy obowiązek zachowywania 1,5 metra dystansu” – powiedział na konferencji prasowej Rutte.

Szef rządu zapowiedział także, że kina mogą znów przyjmować maksymalną liczbę widzów. Duże sale koncertowe mogą być wypełnione do trzech czwartych. Restauracje nadal będą musiały być zamknięte od północy do godz. 6 rano. „Pracujemy na tym, aby zrekompensować branży gastronomicznej straty” – zapewniał premier.

Obowiązkowe będzie okazanie świadectwa zaszczepienia przeciw Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przed wejściem do restauracji, kina lub teatru.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom mediów utrzymany zostanie obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego. Nie będą jednak one obowiązkowe na peronach oraz przystankach.

„Wirus ciągle jest wśród nas, musimy jednak nauczyć się z nim żyć” – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Hugo de Jonge. Poinformował, że w Holandii 86 proc. dorosłych jest już zaszczepionych przeciw Covid-19.

„Wolność małej grupy, która nie chce się szczepić, ogranicza wolność ogromnej większości, która została zaszczepiona” – powiedział de Jonge apelując, aby przyjmować preparat przeciwko koronawirusowi.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk