NaukaZmywalne tatuaże mogą szkodzić skórze

Karol Kwiatkowski11 września, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Naklejane, tymczasowe tatuaże, których używają nawet dzieci, mogą osłabiać możliwości ochronne skóry. Naukowcy zaobserwowali pogorszenie nawodnienia naskórka, zmiany temperatury i większą wrażliwość na wolne rodniki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie przestrzegają przed naklejanymi na skórę „tatuażami”. Sprawdzili oni bowiem skutki działania tatuaży tradycyjnych – permanentnych oraz tych łatwo usuwalnych – tymczasowych. Jak twierdzą, ten drugi rodzaj okazał się bardziej szkodliwy.

„Nasze wyniki wskazują, że w porównaniu do tkanki w naturalnym stanie, skóra, na którą nałożono tymczasowy tatuaż, ma niższą temperaturę, naskórek jest gorzej nawilżony, a także spada aktywność przeciwutleniająca” – mówi José Pablo Serrano, jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach „Journal of Clinical Medicine”.

Badacze podkreślają więc, że tego typu ozdoby ciała powinny być używane ostrożnie. Szczególnie dotyczy to osób z uszkodzeniami i chorobami skóry, np. łuszczycą czy atopowym zapaleniem.

Jak dotąd – zwracają uwagę naukowcy – badania dotyczyły przede wszystkim tradycyjnych tatuaży wykonywanych przy pomocy igieł. W ich przypadku może dochodzić do infekcji, powstawania ziarniaków, czy odczynów alergicznych.

Mimo to, w przeprowadzonym badaniu, wytatuowana w tradycyjny sposób skóra nie różniła się znacząco od naturalnej. „Doszliśmy do wniosku, że permanentne tatuaże nie wydają się znacznie naruszać działania naskórka, co natomiast czynią tatuaże tymczasowe” – mówi autor badania.

Naukowcy przypominają, że także czasowe tatuaże wykonywane z zastosowaniem henny, które w tym badaniu nie były testowane, mogą powodować reakcje alergiczne.

Podsumowując stwierdzają, że ogólnie, tatuaże to proces „wiążący się z uszkodzeniem skóry, który nie jest wolny od możliwości powikłań”. Zalecają więc, aby przed zdecydowaniem się na tatuaż zapoznać się z informacją na temat ryzyka infekcji, czy uczuleń, a w przypadku tatuaży trwałych zawsze wybierać renomowane salony.

Najlepiej też wcześniej zasięgnąć porady dermatologa.

Więcej informacji: tutaj.

Marek Matacz

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × 3 =