ZagranicaRosja/ Armia wypróbowała roboty bojowe Platforma-M w obwodzie kaliningradzkim

Nasza Polska11 września, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Na manewrach Zapad-2021 armia rosyjska użyła w sobotę po raz pierwszy opancerzonych robotów bojowych Platforma-M – podało rosyjskie ministerstwo obrony. Ta część ćwiczeń odbywała się na poligonach Chmielowka i Prawdinski w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim.

Według komunikatu ministerstwa obrony Rosji opancerzone roboty Platforma-M zostały użyte do zadań dotyczących „likwidacji umownych nielegalnych grup zbrojnych w warunkach miejskich”. Ćwiczono też ostrzeliwanie celów stacjonarnych i ruchomych.

Roboty Platforma-M na podwoziu gąsienicowym wyposażone są w cztery granatniki i karabin maszynowy typu kałasznikow. Maszyny te wykorzystano też na manewrach do prowadzenia zwiadu i przechodzenia przez pole minowe.

Podczas ćwiczeń Zapad-2021 wykorzystano też w sobotę samoloty bezzałogowe (drony) Orłan i Forpost. „Najnowszy sprzęt zainstalowany na aparatach bezzałogowych pozwolił na śledzenie jednocześnie kilku celów, nawet zamaskowanych, podczas gdy same aparaty pozostały niezauważone” – podało ministerstwo obrony.

Również w obwodzie kaliningradzkim ćwiczyły w sobotę, na lotnisku wojskowym Czkałowsk pod Kaliningradem, samoloty lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej. Myśliwce Su-27 przechwyciły pociski manewrujące umownego przeciwnika – głosi komunikat Zachodniego Okręgu Wojskowego. W ramach innego epizodu manewrów siły Floty Bałtyckiej z wykorzystaniem systemów przeciwokrętowych Bał ćwiczyły niszczenie okrętów umownego przeciwnika.

Manewry strategiczne Zapad-2021 trwają na poligonach w Rosji i na Białorusi do 16 września.(PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

18 − jedenaście =