PolskaKolejny baner zawisł na krzyżu na Giewoncie w Tatrach

Karol Kwiatkowski9 września, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dużych rozmiarów baner został zawieszony przez nieznane osoby na krzyżu na Giewoncie w Tatrach. Płachta zawierająca prawdopodobnie cytat z Biblii została zdjęta w czwartek rano przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak poinformowała PAP Paulina Kołodziejska z TPN, baner został zauważony w czwartek rano. Był tak znacznych rozmiarów, że widać go było z Zakopanego. Do zawieszenia płachty użyto prawdopodobnie technik alpinistycznych – w ten sam sposób została ona zdjęta z krzyża przez pracowników parku. Do obciążenia banera użyto kamieni.

Według świadków baner zawiera cytat z Biblii, nawiązujący prawdopodobnie do sytuacji uchodźców. Sprawą wywieszenia przedmiotu na zabytku, którym jest krzyż na Giewoncie zajmie się policja.

W ubiegłym roku odnotowano trzy przypadki wywieszania banerów oraz flag na krzyżu na Giewoncie. Były to baner wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy, tęczowa flaga LGBT oraz baner sygnowany znakiem Strajku Kobiet z napisem: „Przemoc domowa to nie tradycja”. W związku z tym zakopiańska prokuratura prowadziła trzy postępowania i po przeprowadzeniu śledztw umorzyła nieprawomocnie te sprawy.

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Konstrukcja jest wpisana do rejestru zabytków, a wieszanie na niej jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest zabronione.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć − siedem =