Kamiński: trwa napór na naszą granicę; ponad 450 prób przekroczenia granicy w okresie stanu wyjątkowego

Karol Kwiatkowski6 września, 20214 min

Trwa cały czas napór na naszą granicę. Minionej doby 152 osoby usiłowały przekroczyć granicę. W okresie wprowadzenia stanu wyjątkowego mieliśmy do czynienia z 457 próbami nielegalnego przekroczenia granicy – poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

„Jeśli chodzi o minioną dobę, 152 osoby usiłowały przekroczyć granicę. W zasadzie w stu procentach próby te zostały uniemożliwione przez naszych funkcjonariuszy i żołnierzy. Tylko w jednym przypadku – obywatelki Konga, którą znaleziono w pasie granicznym ze skręconą nogą – ta osoba została zatrzymana i została podjęta niezbędna pomoc medyczna udzielona tej osobie” – poinformował Kamiński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef MSWiA zaznaczył, że „jeśli chodzi o okres wprowadzenia stanu wyjątkowego, to mieliśmy do czynienia z 457 próbami nielegalnego przekroczenia naszej granicy. W 443 przypadkach próby te zostały uniemożliwione, zatrzymano 13 osób – w tym 12 obywateli Iraku i wspomnianą obywatelkę Konga” – powiedział.

„Stan wyjątkowy bardzo skutecznie umożliwia wyłapywanie osób związanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, które docierają do miejscowości nadgranicznych, gdzie przedstawiciele tych grup czekają na nielegalnych migrantów licząc na to, że przekroczą skutecznie naszą granicę i czekają z transportem, żeby ich odebrać i przewieźć w głąb Polski w kierunku państw UE” – mówił szef MSWiA.

Jak poinformował Kamiński, od kilku tygodni zatrzymano 66 takich osób, a w ostatnich dniach osiem. „Osobom tym zostały postawione zarzuty. 11 osób zostało tymczasowo aresztowanych. W większości są to obywatele państw postsowieckich: Ukraińcy, Gruzini, Tadżycy, Turkmeni, Czeczeni. Te osoby są efektywnie zatrzymywane. Te osoby w nocy podjeżdżają do miejscowości nadgranicznych, czekają w określonych lokalizacjach na tych, którzy mieliby przejść granicę” – mówił.

Kamiński przekazał, że spotykał się z funkcjonariuszami pełniącymi służbę na granicy. „Jestem pod wrażeniem znakomitej współpracy wszystkich służb i skuteczności działania” – podkreślił. Dodał, że współpraca układa się znakomicie także z lokalnymi samorządami i mieszkańcami przygranicznych terenów. (PAP)

Autorzy: Marcin Jabłoński, Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk