ZagranicaSzef PE: musimy rozmawiać z talibami na temat uchodźców

Magdalena Targańska3 września, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli opowiedział się za dialogiem z rządzącymi w Afganistanie talibami na temat uchodźców. Ostrzegł przed podejmowaniem inicjatyw, które nie zostały uzgodnione na poziomie europejskim.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla rzymskiego dziennika „La Repubblica” szef PE stwierdził: „Musimy zrozumieć, dokąd nowi rządzący chcą zaprowadzić Afganistan”.

Jego zdaniem brak koordynacji działań w UE byłby „błędem strategicznym”. „Chciałbym, aby każda inicjatywa poszczególnych państw była uzgadniana na poziomie europejskim” – dodał Sassoli pytany przez włoską gazetę o apel talibów o uznanie ich rządu.

Nie wykluczył natomiast możliwości dyskusji z nimi na temat otwarcia korytarzy humanitarnych dla uchodźców.

“Do dialogu potrzeba dwóch stron. Jeśli od nowych władz afgańskich napłyną takie sygnały, nie będziemy się wycofywać. Jeżeli chcemy utworzyć korytarze humanitarne, potrzebna jest zgoda nowego rządu w Kabulu” – powiedział szef PE. „Nas w Afganistanie już nie ma” – przypomniał.

Następnie przewodniczący europarlamentu ocenił: „Jeśli chodzi o kryzys humanitarny, nie możemy mówić, że powinny zająć się tym tylko sąsiednie kraje”.

Według niego jednym z wniosków z wydarzeń w Afganistanie powinno być wzmocnienie zdolności europejskiej obrony i szybkiego reagowania. „Jeśli Unia chce odgrywać globalną rolę, nie może odwracać się w drugą stronę” – stwierdził Sassoli. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − 6 =