PolskaKontrole policji przed miejscowościami objętymi stanem wyjątkowym

Magdalena Targańska3 września, 20215 min

Przed miejscowościami objętymi stanem wyjątkowym na obszarze przygranicznym województwa lubelskiego stoją patrole policji, które sprawdzają kierowców wjeżdżających na pas przygranicznym z Białorusią. Osoby, które nie są mieszkańcami lub pracownikami tych rejonów są zawracani.

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego reporter PAP w piątek przejechał pasem przygranicznym woj. lubelskiego. Jadąc od Białej Podlaskiej do Janowa Podlaskiego został zatrzymany przez patrol policji na wysokości miejscowości Klonowica Mała oddalonej od Janowa o około 5 kilometrów. Gdy policjant usłyszał, że dziennikarz nie jest mieszkańcem okolic, zawrócił go z drogi.

Następnie reporter PAP pojechał do Konstantynowa, skąd pojechał do miejscowości Gnojno, które jest w obszarze objętym stanem wyjątkowym. Na wyjeździe z Konstantynowa został zatrzymany przez patrol policji i po wylegitymowaniu zawrócony.

Kolejny patrol stał na drodze wojewódzkiej 698, na wyjeździe z Konstantynowa w kierunku Janowa Podlaskiego i dalej Terespola. Funkcjonariusze przepuszczają tylko osoby mieszkające na tym terenie, jak i kurierów oraz osoby pracujące na obszarze przygranicznym.

Jak podkreślał w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka, jednym z podstawowych przepisów, który został wprowadzony na obszarze objętym stanem wyjątkowym jest m.in. zakaz przebywania w wyznaczonej strefie osób poza tymi, które tam mieszkają, pracują czy należą do służb ratunkowych oraz odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w szczególności policji, straży granicznej i wojska. „Policjanci będą egzekwować te przepisy, aby nie były one przepisami +martwymi+” – zaznaczył inspektor wskazując, że wśród zadań policjantów jest również sprawdzanie czy osoby, które przebywają na tym terenie są tam legalnie.

Rzecznik KGP przypomniał, że ustawa o stanie wyjątkowym ma również rozdział odnoszący się do przepisów karnych, gdzie określone i wprowadzone już nakazy, zakazy i ograniczenia mogą podlegać odpowiedzialności w przypadku popełnienia czynu zabronionego. „Sprawy takie sąd rozpatruje w trybie przyspieszonym, a więc najszybciej jak się tylko da, aby ewentualna kara była szybka o skuteczna w tym wyjątkowym czasie – podkreślił.

„Osobom, które naruszą przepisy grozi areszt, a także grzywna” – dodał.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”. (PAP)

 

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 + 10 =