Piontkowski: nie zakładamy przymusowych szczepień nauczycieli

Karol Kwiatkowski30 sierpnia, 20214 min

Nie zakładamy przymusowych szczepień nauczycieli. Nie będzie też obowiązku organizowania punktów szczepień w budynkach szkolnych – podkreślił w poniedziałek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Przypomniał, że nauka w szkołach od 1 września będzie odbywać się stacjonarnie.

Na poniedziałek na godz. 12 prezydent zwołał Radę Gabinetową, która będzie poświęcona przygotowaniom do nowego roku szkolnego. Tworzy ją rząd, a stanowiska przedstawione podczas Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za „sprawę szczególnej wagi”.

W poniedziałkowej Radzie weźmie udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Piontkowski pytany w Radiu ZET, z czym Czarnek pójdzie do prezydenta na spotkanie, przekazał, że minister opowie o przygotowaniach szkół do rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz przypomni wytyczne dla szkół w związku z bezpiecznym powrotem do stacjonarnej nauki.

Dopytywany, kiedy można się spodziewać powrotu do nauki zdalnej ze względu na wzrost zachorowań, Piontkowski przekazał, że „dzisiaj nie jesteśmy w stanie ocenić, czy poziom zachorowań na covid-19 będzie duży, i kiedy”. „Mówi się o czwartej fali, ale nie wiemy, kiedy ona nastąpi i czy w ogóle nastąpi” – dodał.

Wiceszef MEiN pytany, czy nie będzie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli, stwierdził, że resort nie zakłada przymusowych szczepień nauczycieli. Przypomniał, że nie będzie także obowiązku organizowania punktów szczepień w szkołach. Jego organizacja będzie zależała od zgody rodziców. Jeśli nie będzie natomiast na to zgody, to będą się one odbywać w populacyjnych punktach szczepień.

„Nie ma obowiązku organizowania szczepień w budynkach szkolnych. Spokojnie może być to na terenie populacyjnych punktów szczepień. Dyrektor przekaże deklarację, informację o tym, ile dzieci i w jakim terminie będzie się chciało zaszczepić w danym punkcie szczepień” – podkreślił Piontkowski.

We wrześniu w szkołach ma być zintensyfikowana akcja informacyjna o szczepieniach przeciw COVID-19, mają też być prowadzone szczepienia w szkołach dla dzieci powyżej 12 roku życia. W pierwszym tygodniu września mają zostać przeprowadzone działania informacyjne. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *