Watykan/ Papież: obwinianie innych i narzekanie nie jest chrześcijańską postawą

Karol Kwiatkowski29 sierpnia, 20213 min

Obwinianie innych i narzekanie nie jest chrześcijańską postawą – mówił w niedzielę wiernym papież Franciszek. Ostrzegał, że takie postępowanie prowadzi do złości i zgorzknienia. Jak dodał, nie można być człowiekiem prawdziwie religijnym, gdy się narzeka.

W rozważaniach wygłoszonych przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie Franciszek położył nacisk na konieczność oczyszczenia serca.

„Często myślimy, że zło pochodzi przede wszystkim z zewnątrz; z zachowań innych, tych, którzy źle myślą o nas, od społeczeństwa. Ileż to razy obwiniamy innych, społeczeństwo, świat za wszystko, co się dzieje” – powiedział papież.

„Zawsze – dodał – wina leży po stronie innych: ludzi, rządzących, pecha”.

„To tak, jakby problemy pochodziły zawsze z zewnątrz. Czas upływa nam na rozdzielaniu win. Ale to jest marnowanie czasu. Popada się we wściekłość, w zgorzknienie, trzymamy Boga z dala od swojego serca. Jak ci ludzie z Ewangelii, którzy narzekają, gorszą się, wykłócają, i nie przyjmują Jezusa” – wyjaśnił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że nie można być „prawdziwie religijnym” narzekając, bo „gniew, uraza i smutek zamykają drzwi Bogu”.

Zachęcił wierzących: „Prośmy Pana, by wyzwolił nas z obwiniania innych, jak dzieci, które mówią: +Nie, ja tego nie zrobiłem, to ten drugi+. Prośmy w modlitwie o łaskę tego, by nie marnować czasu na zanieczyszczanie świata narzekaniem, bo to nie jest chrześcijańskie”.

Jak zauważył, jest niezawodny sposób na przezwyciężenie zła; „trzeba zacząć od pokonania go w sobie”.

Ponadto wskazał, że należy zastanowić się: „Ilu z nas, w jakiej chwili w ciągu dnia lub w jakimś momencie w ciągu tygodnia jest zdolnych do wewnętrznego oskarżania siebie?”.

Zdaniem Franciszka mądrością jest „nauczyć się oskarżać samego siebie”.

„Spróbujcie, to wam wyjdzie na dobre”- zapewnił.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk