ZagranicaNowy Europejski Bauhaus to inicjatywa Ursuli von der Leyen i ma być ruchem… „oddolnym”

Karol Kwiatkowski24 sierpnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Nowy Europejski Bauhaus to inicjatywa Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i mimo że jest zaproponowana „z góry”, to z założenia ma być ruchem oddolnym przygotowanym dosyć szeroko – mówi w rozmowie z E24 Hubert Trammer, architekt i członek „okrągłego stołu” doradców przy projekcie Nowy Europejski Bauhaus. 

Według Trammera NEB ma być antidotum na taki sposób myślenia, że skoro i tak jest już za późno na ratowanie planety, to używajmy póki można, że nie czeka nas asceza, aby mniej obciążać środowisko, ale droga do zrównoważonego rozwoju ma być nie tylko wyzwaniem ekonomicznym i społecznym, ale również może być piękna i prowadzić do poprawy jakości życia.

– Nowy Europejski Bauhaus to inicjatywa Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i mimo że jest zaproponowana „z góry”, to z założenia ma być ruchem oddolnym przygotowanym dosyć szeroko. Służy ona temu, aby Zielony Ład przestał być czymś czysto technokratycznym, a także żeby nie był odbierany jako coś narzuconego, tylko żeby ludzie zaczęli się z tym identyfikować i temu służy powiązanie założeń Zielonego Ładu dotyczących zmniejszenia obciążenia środowiska z kwestiami społecznymi i jakością estetyczną . W toku rozmów została ona rozszerzona o jakość doświadczania świata, miast czy wsi. Hasłem jest „Beauty sustainable, together”, czyli „piękno, i zrównoważony rozwój, razem”. Razem oznacza włączanie wszystkich grup społecznych – mówił w rozmowie z E24 Hubert Trammer.

Inicjatywę skomentowała poseł Anna Maria Siarkowska: „Właśnie powstaje „ruch oddolny” na rzecz europejskiego, Zielonego Ładu. Jego inicjatorem jest… Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ktoś tu stracił nawet poczucie groteski”.

Całą rozmowę można przeczytać tutaj.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

8 + 3 =