PolskaParaolimpiada – Duda: życzę, aby były to igrzyska wielkiego sukcesu

Magdalena Targańska16 sierpnia, 20216 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Życzę, aby były to igrzyska wielkiego sukcesu – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii wręczenia nominacji do reprezentacji Polski na zmagania paraolimpijskie w Tokio. W rozpoczynającej się 24 sierpnia imprezie weźmie udział 90-osobowa ekipa biało-czerwonych.

„Dziękuję za trud włożony pod każdym względem. To nie tylko przygotowanie do zawodów i katorżniczy trening, ale też sprawa przesunięcia o rok tej imprezy, co często może oznaczać dla zawodników katastrofę i decydować o medalowym +być albo nie być+” – zaznaczył podczas spotkania w Warszawie Duda.

Przypomniał, że podczas zakończonych 8 sierpnia igrzysk w Tokio polscy sportowcy zdobyli najwięcej medali od zmagań olimpijskich w Sydney.

„Życzę państwu tego samego. Aby były to igrzyska wielkiego sukcesu. Abyście wrócili z bagażem cięższym niż wyjeżdżacie, a medale będą błyszczały” – dodał.

Prezydent RP nawiązał też żartobliwie do początku poniedziałkowej uroczystości, kiedy to nie udało się odtworzyć melodii Mazurka Dąbrowskiego i uczestnicy wykonali go a capella.

„Proszę potraktować to jako dobry omen. Zagrają nam go w Tokio” – skwitował z uśmiechem.

Zwrócił on też uwagę na walkę z przeciwnościami, jaką toczą niepełnosprawni sportowcy. Określił ich jako ludzi niezwykłego ducha, które dają nadzieję i pokazują, jak radzić sobie z trudnościami.

Nominacje prezydent wręczał razem z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Chorążymi reprezentacji Polski będą parapływaczka Joanna Mendak i specjalista od skoku wzwyż Maciej Lepiato. W poniedziałek obecna z tej dwójki była tylko 32-letnia parapływaczka, która ma w dorobku m.in. sześć medali paraolimpijskich, w tym trzy złote.

Treść ślubowania w imieniu zawodników odczytała inna przedstawicielka tego sportu – Oliwia Jabłońska, która na podium igrzysk paraolimpijskich stawała w przeszłości dwukrotnie. W roli reprezentanta trenerów i członków misji wystąpił szkoleniowiec paratenisistów stołowych Andrzej Ochal.

Polscy paraolimpijczycy wystąpią w Tokio w 12 dyscyplinach. W poniedziałkowej uroczystości nie wzięli udziału parawioślarze, tenisiści na wózkach oraz paralekkoatleci, którzy przygotowują się już do startu w Japonii na obozach klimatycznych.

O krążki w najbliższych tygodniach powalczą także polscy parabadmintoniści, parakajakarze, parakolarze i parakolarze torowi, parałucznicy, parastrzelcy, szermierze na wózkach oraz parasztangiści.

Łącznie w programie znalazły się 22 sporty, w tym po raz pierwszy parabadminton i parataekwondo.

W ceremonii wręczenia nominacji do reprezentacji Polski wziął też udział m.in. wicepremier Piotr Gliński.

„Bez ruchu paraolimpijskiego nie byłoby tych nominacji, wyników, ale także czegoś ważniejszego – waszego uczestnictwa w sporcie. Jesteście świadectwem dla ludzi poszukujących, nie tylko tych z niepełnosprawnościami. Pan ambasador Japonii zwrócił mi uwagę na hasło +niemożliwe nie istnieje+” – podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Zapewnił także o wsparciu ze strony kierowanego przez niego resortu.

„Życzę, abyście przywieźli z Tokio jeszcze więcej medali niż 39, które były w Rio de Janeiro” – dodał.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga podziękował z kolei za wsparcie przy przygotowaniach do startu w Japonii. Przyznał jednak, że utrudniła je pandemia COVID-19, co sprawiło, że zmniejszyła się znacząco szansa na weryfikację formy i porównanie się z innymi.

„Dlatego w Tokio mogą zdarzyć się niespodzianki” – ocenił.

Zmagania paraolimpijskie w stolicy Japonii zakończą się 5 września. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście − 10 =