Muzeum Auschwitz krytykuje szefa MSZ Izraela za oskarżenie Polaków o udział w Holokauście

Nasza Polska14 sierpnia, 202112 min

Dziennik „The Times of Israel” odnotował, że Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz skrytykowało ministra spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida za wypowiedź oskarżającą Polaków o udział w Holokauście, porównując to do twierdzeń osób negujących Holokaust.

Lapid oznajmił w wywiadzie dla polskiego portalu Onet, który ukazał się w czwartek, że „Polacy współpracowali w tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady”. „Polacy wydawali Żydów Niemcom i w ten sposób wysyłali ich na śmierć” – powiedział.

Przywołując te słowa Lapida, Muzeum Auschwitz napisało na Twitterze, że takie twierdzenie „znanego izraelskiego polityka jest tak bolesne, jak starcie z negowaniem Holokaustu”.

„Oba są świadomym kłamstwem. Wykorzystywanie Holokaustu jako gry politycznej to kpina z ofiar” – zauważyło.

Lapid powiedział też, że „było wielu polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów i jesteśmy im wdzięczni po wszystkie czasy. Ale czy możemy udawać, że w obozach zagłady nie było polskich pomocników? Oczywiście, że byli!” – mówił.

„To nie przypadek, że naziści stworzyli w Polsce swój ośrodek zagłady. Wiedzieli, że ludność polska im pomoże” – dodał.

Ocenił, że antysemityzm nie zostanie w Polsce przezwyciężony, „jeśli rząd pomaga ukrywać przeszłość, zamiast uczyć się z niej”. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

Leave a Reply

Koszyk