PolskaGliński: 3 mln zł na wsparcie małych księgarni – proste i bezpośrednie

Magdalena Targańska12 sierpnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział start programu „Certyfikat dla małych księgarni” – do końca roku niewielkie księgarnie otrzymają w sumie 3 mln zł. Jeden podmiot będzie mógł otrzymać dofinansowanie do 30 tys. zł – m.in. na czynsz lub promocję działalności.

Rozpoczęcie pilotażu nowego przedsięwzięcia MKDNiS szef resortu ogłosił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Jak mówił Gliński, realizowany wspólnie z Instytutem Książki program wyrósł z potrzeby wsparcia małych księgarni.

„Mam tu na myśli księgarnie, w których dba się o czytelnika, pogłębia się ofertę i jest więcej czasu na kontakt z czytelnikami. To swoiste lokalne centra kulturalne, które ze względu na właściwości współczesnego świata często giną, bo wielkie, mocne, agresywne niszczy to co małe i piękne. A my chcemy tego bronić” – wyjaśnił.

W związku z tym – ogłosił – wdrażany jest nowy projekt, który umożliwi pomoc finansową dla niewielkich placówek sprzedających książki. Minister podkreślił przy tym, że wsparcie dla małych księgarni musi być proste i bezpośrednie.

„Księgarnie spełniające określone, jakościowe wymogi właśnie takiego centrum kulturowego, gdzie będzie pogłębiona oferta, związana z cechami polskiej kultury, będą otrzymywały państwowy pakiet – certyfikat. To 30 tys. zł na trzy różne cele, na przykład na czynsz. To będzie ta pierwsza pomoc, uruchomiona pilotażowo. Chcemy jednak, aby program był utrzymany, niezależnie od wyników pilotażu” – zapowiedział wicepremier.

Dodał, że w tym roku na ten cel przeznaczono 3 mln zł. Jeden podmiot będzie mógł ubiegać się maksymalnie o 30 tys. zł. Pieniądze rozdysponuje wśród księgarzy Instytut Książki, który był inicjatorem powstania tego typu wsparcia. Pozyskane fundusze mogą zostać przeznaczone na promocję działalności i asortymentu, zakup sprzętu lub dopłatę do czynszu.

„Od przyszłego tygodnia zapraszamy małych księgarzy do składania wniosków grantowych. Zakładamy, że od połowy września rozpocznie się dofinansowanie” – powiedział wicedyrektor Instytutu Książki Krzysztof Koehler.

Wyjaśnił, że o granty mogą starać się właściciele księgarni, które mają maksymalnie do trzech filii, posiadają w swojej ofercie co najmniej tysiąc tytułów oraz uzyskują minimum 50 proc. dochodu ze sprzedaży książek. (PAP)

 

autor: Bartłomiej Pawlak

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × trzy =