PolskaHołownia: Kaczyński nie ma większości, nie ma moralnego prawa rządzić Polską

Magdalena Targańska11 sierpnia, 202113 min

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie ma moralnego prawa rządzić Polską, bo nie ma większości w Sejmie – ocenił w środę lider Polski 2050 Szymon Hołownia, komentując odroczenie posiedzenia izby do września. Dodał też, że nie do przyjęcia jest reasumpcja głosowania w tej sprawie.

Posłowie przegłosowali w środę po południu, na wniosek klubu Koalicji Polskiej – PSL, odroczenie obrad Sejmu do 2 września.

„Dzisiaj rząd Kaczyńskiego nie ma większości. Dzisiaj nie ma już nie tylko Zjednoczonej Prawicy, ale Kaczyński nie ma moralnego prawa rządzić Polską, bo nie ma wystarczającej liczby posłów” – powiedział Hołownia na briefingu prasowym w Sejmie.

„Teraz przed każdym głosowaniem będzie musiał sobie kupować (głosy posłów) za miejsca w spółeczkach, za miejsca w ministerstwach, żeby przetrwać przy korycie jeszcze o te pięć czy dziesięć dni dłużej. To jest upadek i degrengolada” – ocenił.

Lider Polski 2050 opowiedział się także za przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. „W Polsce jak najszybciej powinny odbyć się nowe wybory, które zakończą ten festiwal nepotyzmu, korupcji, prostytucji politycznej i tych wszystkich rzeczy, które dzisiaj na sali plenarnej wybiły jak z szamba” – dodał.

Szymon Hołownia podkreślił też, że nie do przyjęcia jest reasumpcja głosowania dotyczącego odroczenia obrad Sejmu. „Ten wniosek o reasumpcję to jest zamach stanu, to jest pogrzebanie polskiego parlamentaryzmu” – podkreślił.

„Jeżeli Kukiz i jego posłowie zdecydują się stwierdzić, że jednak pomylili się – mimo że są odpowiedzialnymi ludźmi w tym głosowaniu, a w tle będą jeszcze jakieś stanowiska polityczne, które mogą za to uzyskać – to jest to zwykła prostytucja polityczna” – ocenił.

Regulamin Sejmu stanowi, że w razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości, Sejm może dokonać reasumpcji głosowania, a wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie. Sejm rozstrzyga o reasumpcji głosowania na pisemny wniosek co najmniej 30 posłów. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

  • Lech

    11 sierpnia, 2021 at 8:06 pm

    Płaczek chcesz chusteczkę?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × cztery =