Gawkowski o sytuacji po dymisji Gowina: w środę dzień testu dla Zjednoczonej Prawicy

Magdalena Targańska10 sierpnia, 20214 min

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki dużo ryzykują wyrzucając z rządu Jarosława Gowina, może to oznaczać, że uzbierali większość sejmową; jutro będzie prawdziwy dzień testu dla Zjednoczonej Prawicy, który udowodni czy Kaczyński ograł Gowina – powiedział PAP Krzysztof Gawkowski (Lewica).

Zdaniem Gawkowskiego Gowin we wtorek kończy swoją historię polityczną.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na konferencji prasowej, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Powiedział, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali „nierzetelne działania” dotyczące reformy podatkowej.

„Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki dużo ryzykują wyrzucając z rządu Jarosława Gowina, chociaż to wyrzucenie może oznaczać również, że Kaczyński z Morawieckim nazbierali w końcu większość sejmową. Jutro będzie prawdziwy dzień testu dla Zjednoczonej Prawicy, który udowodni czy to Kaczyński ograł Gowina, czy też Gowin rzeczywiście nie blefował, tylko miał w ręku prawdziwe karty” – powiedział PAP Gawkowski.

Na środowym posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. projektami nowelizacji: ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe – wynika z zamieszczonego we wtorek na stronie internetowej Sejmu harmonogramu posiedzenia.

Gawkowski dodał, że „jest przekonany, że po odejściu Gowina ZP będzie powoli dogorywała i nastąpi taki proces gnilny”. Według polityka Lewicy dwa najbliższe lata „to będzie nieustające szukanie większości do każdej sprawy”. „Pytanie czy ta większość coś da, czy też to będzie chwila” – mówił.

Gawkowski był też pytany jak widzi polityczną przyszłość Jarosława Gowina.

„Myślę, że Jarosław Gowin kończy dziś swoją historię polityczną i nie nawiąże poważniej współpracy politycznej. Zdradził Kaczyńskiego, zdradził Tuska – zdradzi każdego” – powiedział Gawkowski. (PAP)

 

Autorka: Wiktoria Nicałek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk