Izrael/ Pół miliona osób zaszczepionych trzecią dawką, mniej skutków ubocznych

Nasza Polska9 sierpnia, 20214 min

Pół miliona osób w Izraelu otrzymało dotąd trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 – przekazało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Badanie największej izraelskiej kasy chorych pokazało, że 88 proc. osób po trzecim zastrzyku czuło się tak samo lub lepiej niż po drugiej dawce.

Jedna z czterech izraelskich kas chorych, Klalit, przez 10 dni prowadziła akcję szczepienia osób w wieku powyżej 60 lat dawką przypominającą preparatu Pfizer-BioNTech i do niedzieli podała ją ponad 240 tys. Izraelczykom.

31 proc. ankietowanych przez Klalit zaszczepionych osób zgłosiło jeden lub więcej skutków ubocznych po trzecim zastrzyku, a 27 proc. zgłosiło miejscowy skutek uboczny (34 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn). Wykazano, że 24 proc. osób odczuwało ból w miejscu zastrzyku, a 6 proc. miało w tym miejscu obrzęk.

9 proc. respondentów podało zmęczenie jako skutek uboczny, 6 proc. ogólne złe samopoczucie, 4,3 proc. bóle głowy i tyle samo bóle mięśni, 2,1 proc. bóle stawów, a 1,4 proc. miało gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza.

Poniżej pół procenta osób zgłaszało takie skutki niepożądane jak trudności w oddychaniu, nieregularne bicie serca i ból w klatce piersiowej.

Spośród wszystkich ankietowanych tylko 1 proc. zwrócił się o pomoc medyczną z powodu jednego lub więcej skutków ubocznych, których doświadczyli.

10 proc. osób stwierdziło, że ich samopoczucie po trzeciej dawce było gorsze niż po drugiej.

„To pierwsze kompleksowe badanie tej populacji opublikowane w Izraelu lub (nawet) na całym świecie i okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków po trzeciej dawce (skutki uboczne – PAP) są podobne lub mniejsze niż po drugiej” – powiedział prof. Ran Blicer z Klalit, cytowany przez dziennik „Israel Hajom”.

Decyzja o rozpoczęciu podawania trzeciej dawki została podjęta w celu powstrzymania fali infekcji koronawirusa. Liczba zakażeń wzrosła w Izraelu od kilkudziesięciu dziennie w czerwcu do średnio ponad 2 tys. pod koniec lipca i 3,5 tys. na początku sierpnia.

Ze względu na zmniejszającą się skuteczność szczepionki trzecią dawkę rozpoczęto podawać osobom po 60. roku życia oraz z obniżoną odpornością (m.in. chorym na niektóre choroby autoimmunologiczne oraz osobom po przeszczepie).

Joanna Baczała (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk