PolskaGIS ostrzega przed zażywaniem nowej substancji psychoaktywnej MDMB-4en-PINACA

Karol Kwiatkowski7 sierpnia, 20213 min

W ostatnich sześciu miesiącach na terenie Polski obserwuje się gwałtowny wzrost liczby identyfikacji niebezpiecznej substancji o nazwie MDMB-4en-PINACA – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jej zażycie wiąże się z wysokim ryzykiem zatruć, a także śmierci.

GIS podaje, że narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją i liquidów do e-papierosa.

Inspektorat podkreśla, że ze względu na swoją wysoką moc, MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.

Po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić halucynacje, paranoja, psychoza, agresywne i gwałtowne zachowanie; strach i niepokój; zniekształcone postrzeganie czasu; nudności i wymioty; letarg; zaburzenia motoryki; zaczerwienienie spojówek oczu; objawy sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, tachykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego, udar) a także drgawki, konwulsje, utrata przytomności i śpiączka.

Główny Inspektor Sanitarny zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie „dopalaczami”.

„Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne” – zaznacza GIS.

Sanepid przypomina też w ostrzeżeniu, że za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 4 =