PolitykaPolskaSondaż/ Tusk polaryzuje Polaków

Karol Kwiatkowski5 sierpnia, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zdaniem większości ankietowanych powrót byłego premiera źle wpłynie na polską politykę – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

„Rzeczpospolita” pisze w czwartek, że „powrót Donalda Tuska jako przewodniczącego Platformy Obywatelskiej zmienił układ sił w ramach opozycji, ale Polacy nie są przekonani, że dobrze wpłynie ogólnie na politykę”.

„Miesiąc po objęciu przez niego władzy w Platformie jego partia na powrót stała się jednak dominującą siłą w kontrze do PiS, odtwarzając sytuację sprzed wyborów prezydenckich w 2019 r. A jaki wpływ na polską politykę może mieć Tusk? Zapytaliśmy o to ankietowanych w badaniu IBRiS 31 lipca – 1 sierpnia. 36,1 proc. ankietowanych w tym sondażu uważa, że powrót Tuska będzie miał dobry wpływ na polską politykę. W tym 14,8 proc. twierdzi, że będzie +zdecydowanie dobrze+, a 21,3 proc. wskazuje, że +dobrze+. Więcej jednak jest wyborców, którzy są przekonani, że powrót Tuska wpłynie na politykę źle. Jest o tym przekonanych łącznie 54,3 proc. badanych. W tym 35,2 proc. wskazuje, że ten wpływ będzie +zdecydowanie zły+, a 19,1 proc – że będzie +zły+. W tej sprawie nie ma zdania 9,1 proc. ankietowanych” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Jak interpretowane są te wyniki? „Kluczowe jest to, że Polska dzieli się na trzy części. Dla tej jednoznacznie anty-PiS wydaje się, że Tusk pokona Jarosława Kaczyńskiego. Po drugiej stronie jest część przeciwna, również bardzo jednoznacznie. I jest grupa ok. 20–30 proc., którzy nie są entuzjastami dawnej PO ani obecnego PiS. I oni przyczyniają się do tego wyniku” – mówi „Rz” prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Rz” przypomina, że politycy Platformy nie ukrywali radości z powrotu Donalda Tuska jako szefa partii. „Ten entuzjazm podzielają ich wyborcy. Aż 88 proc. ludzi, którzy głosowali na Koalicję Obywatelską w 2019 roku, uważa, że powrót Tuska dobrze wpłynie na politykę. Tylko 7 proc. w tym elektoracie jest innego zdania. I odwrotnie. Wśród wyborców PiS z 2019 roku aż 89 proc. jest przekonanych o złym wpływie Tuska na sytuację polityczną i jej rozwój. Warte odnotowania są też postawy wyborców Szymona Hołowni z ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. 33 proc. nie ma zdania na ten temat. 40 proc. wskazuje, że wpływ Tuska może być +dobry+, a 16 proc. – bardzo dobry. O jego złym wpływie na politykę jest przekonanych 10 proc. popierających Hołownię w ubiegłym roku” – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Z artykułu wynika, że „wpływ Tuska na polską politykę najlepiej szacują ludzie, którzy identyfikują się z +polską liberalną+”. „Takie zdanie ma aż 79 proc. ankietowanych, którzy w pełni identyfikują się z tym pojęciem. Z kolei wśród tych, którzy w całości utożsamiają się z +Polską solidarną+ dobre zdania o wpływie byłego premiera ma 1 proc. badanych, a 97 proc. jest przekonanych, że będzie on zły. Im bliżej komuś do +Polski liberalnej+, tym większe przekonanie o dobrym wpływie byłego premiera na scenę polityczną. I odwrotnie” – napisano.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − 8 =