NaukaIzrael/ Badanie: szczepionka Pfizer/BioNTech związana z rzadką chorobą oka

Nasza Polska5 sierpnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Według izraelskiego badania wystąpienie rzadkiej choroby oka, zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej, może być związane ze szczepionką Pfizer/BioNTech – pisze „Jerusalem Post”. Chociaż zapalenie stwierdzono u 21 osób lekarze nie uznają tego za przeciwskazanie do szczepienia.

Prowadząca badanie prof. Zohar Chabot-Wilner z Centrum Medycznego Suraski w Tel Awiwie poinformowała, że zapalenie błony naczyniowej oka rozwinęło się w przypadku 23 oczu u osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19. Pojawiło się ono w ciągu dwóch tygodni po otrzymaniu pierwszego zastrzyku lub w ciągu miesiąca po drugim.

„Ten przedział czasowy jest zgodny z innymi doniesieniami o zapaleniu błony naczyniowej oka po różnych szczepionkach” – dodała.

Ośmiu pacjentów miało wcześniej zapalenie błony naczyniowej oka, ale między rokiem a 15 laty wcześniej.

Większość przypadków była łagodna, a tylko trzy były ciężkie – wszystkie zaś można było leczyć miejscowymi kortykosteroidami i kroplami do oczu. Tylko w jednym przypadku nastąpiło pogorszenie po otrzymaniu drugiej dawki, ale po odpowiednim leczeniu choroba ustąpiła również u tej osoby.

Badanie przeprowadzone pod koniec okresu kontrolnego wykazało, że we wszystkich oczach poprawiła się ostrość wzroku, a choroba całkowicie ustąpiła.

„Konkluzja jest taka, że polecam szczepienie osobom z zapaleniem błony naczyniowej oka lub bez” – podkreśliła okulistka cytowana przez portal kanału 20. telewizji izraelskiej.

Zaznaczyła jednak, że jeśli u kogokolwiek pojawi się zapalenie błony naczyniowej oka po przyjęciu szczepionki, osoba ta powinna być odpowiednio leczona, a jeśli problem pojawi się po pierwszej dawce, nadal powinna otrzymać drugą.

Wyniki badania zostały przyjęte do publikacji przez czasopismo okulistyczne „Retina”.

Joanna Baczała (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście − 16 =