ZagranicaNiemcy/ Rząd planuje restrykcje dla niezaszczepionych, maseczki obowiązkowe do wiosny

Karol Kwiatkowski4 sierpnia, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Ministerstwo zdrowia Niemiec, które przygotowuje się na czwartą falę pandemii Covid-19, poinformowało w środę, że planuje wprowadzenie od jesieni restrykcji dla osób niezaszczepionych oraz obowiązku noszenia maseczek aż do wiosny.

W celu powstrzymania czwartej fali pandemii jesienią i zimą konieczne są działania zapobiegawcze, „aby uchronić system opieki zdrowotnej przed nadmiernym obciążeniem, a grupy osób, które nie mogą być jeszcze zaszczepione, przed ewentualną groźną chorobą” – napisano w raporcie ministerstwa wysłanym do Bundestagu i krajów związkowych, do którego dotarła agencja dpa.

Restrykcje sanitarne mają być jednak bardziej umiarkowane niż jesienią i zimą 2020 roku ze względu na zaawansowaną kampanię szczepień. „Tak drastyczna blokada jak w przypadku drugiej i trzeciej fali (pandemii) najprawdopodobniej nie będzie konieczna” – napisano w raporcie.

Konkretne środki ochrony przed zakażeniami obejmują m.in. stałe przestrzeganie trzech podstawowych zasad zachowania dystansu społecznego, higieny i noszenia masek, „konsekwentnie i niezależnie od zachorowalności”. Nakaz noszenia medycznej maski ochronnej może obowiązywać do wiosny 2022 roku – zwłaszcza w lokalnym i dalekobieżnym transporcie publicznym oraz w handlu detalicznym – „dla wszystkich, w tym osób zaszczepionych i wyleczonych”.

Od początku lub od połowy września udział w określonych sferach życia publicznego „powinien być możliwy tylko wtedy, gdy przestrzegana jest zasada: zaszczepiony, wyleczony lub przebadany. Wymienia się tu gastronomię, zakwaterowanie w hotelach, sporty, duże imprezy halowe i plenerowe” – pisze dpa.

W zależności od zaawansowania programu szczepień i tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa osoby nieszczepione muszą się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami, jak wykluczenie ich z udziału w imprezach i zakaz wstępu do restauracji.

Ministerstwo zdrowia RFN wyjaśnia dalej: „Na horyzoncie pojawia się czwarta fala – choć jeszcze (!) na niskim poziomie. Oprócz zwiększonej częstości występowania zakażeń u powracających podróżnych, zachowania (…) ludności obecnie stopniowo zbliżają się do zachowań z czasów przed pandemią”. Jesienią i zimą mogą się również pojawić sezonowe efekty wzmacniające wirusa. „Zasadnicze pytanie brzmi więc: Jak wysoka będzie ta czwarta fala? O tym zadecydujemy teraz” – napisano w raporcie.

Walce z rosnącymi wskaźnikami infekcji będzie poświęcone spotkanie kanclerz Angeli Merkel i premierów krajów związkowych 10 sierpnia.

Komentując plany resortu dziennik „Frankfurter Allegemeine Zeitung” pisze w środę: „Osoby, które nie mogą zostać zaszczepione z powodów medycznych, nie mogą być oczywiście poszkodowane. Nie powinny również płacić za swoje testy. Inaczej jest w przypadku osób, które otrzymały propozycję szczepienia, ale nie chcą z niej skorzystać. Nie mogą one stale czerpać tylko korzyści z kampanii szczepień kosztem ogółu społeczeństwa, mając profity ze szczepień innych i unikając nawet minimalnego ryzyka szczepień”.

W środę berliński Instytut im. Roberta Kocha poinformował o 3571 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Niemczech. Tydzień temu liczba ta wynosiła 2768. Według nowych danych, w całych Niemczech w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 25 zgonów na Covid-19. Przed tygodniem było 21 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × 3 =