PolskaPremier: Powstanie Warszawskie nas ukształtowało, dało hart ducha i wolę walki

Magdalena Targańska1 sierpnia, 20212 min

Powstanie Warszawskie nas ukształtowało, dało hart ducha i wolę walki – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że po Powstaniu Warszawskim Polacy nie mogli dopuścić do tego, by Sowieci, którzy nas okupowali, „byli naszymi panami do końca świata”.

Premier w wywiadzie udzielonym w niedzielę Telewizji Republika mówił o znaczeniu Powstania Warszawskiego. Stwierdził, że ma ono ogromne przełożenie na nasza teraźniejszość.

„Można pociągnąć cała opowieść od Powstania Warszawskiego do +Solidarności+ – do tego kolejnego sierpnia – i potem do czasu odzyskania wolności. Czy bylibyśmy, czy byłaby Polska, czy byłaby wolna, czy bylibyśmy tacy sami, tak bardzo pragnący wolności, pragnący praworządności, tak walczący o niepodległość, o suwerenność bez Powstaniowa Warszawskiego? Te pytania będą w naszych sercach, w naszych uszach jeszcze przez pokolenia” – mówił.

Podkreślił, że Powstanie Warszawskie nas ukształtowało, dało hart ducha i wolę walki. „Po Powstaniu Warszawskim nie mogliśmy nie walczyć o wolną Polskę, nie mogliśmy dopuścić do tego, że Sowieci, którzy nas okupowali, byli naszymi panami do końca świata” – stwierdził.

Wcześniej na Facebooku premier zamieścił wpis na temat rocznicy 1 sierpnia. „77. rocznica Powstania Warszawskiego. Jak zawsze o 17:00 miasto się zatrzymało. Jeden z najbardziej wzruszających momentów w roku. Dumna Warszawa pamięta. I Polska pamięta” – napisał Mateusz Morawiecki. (PAP)

 

Autor: Krzysztof Kowalczyk

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

11 − siedem =