Izrael/ Protesty przeciwko restrykcjom

Karol Kwiatkowski1 sierpnia, 20213 min

Izraelczycy demonstrowali w sobotę w Tel Awiwie przeciwko nowym restrykcjom, które zostały wprowadzone ponieważ liczba pozytywnych przypadków zachorowań i hospitalizacji wzrosła do poziomu nienotowanego od miesięcy mimo wysokiego poziomu wyszczepienia społeczeństwa.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę, że dzień wcześniej zarejestrowano 2435 nowych przypadków zakażenia wirusem Covid – najwięcej od marca – spowodowanych bardziej zakaźnym wariantem Delta.

Odnotowano 326 hospitalizacji, najwięcej od kwietnia, choć znacznie poniżej szczytowego poziomu ze stycznia, kiedy to ponad 2 tys. osób było hospitalizowanych dziennie.

Izrael w ostatnich dniach wprowadził szczepionkę przypominającą (trzecią dawkę) dla starszych obywateli i ponownie nałożył obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych oraz przywrócił „zieloną przepustkę”, którą trzeba okazać przy wchodzeniu do zamkniętych pomieszczeń, takich jak siłownie, restauracje i hotele.

Wzrost zakażeń jest krokiem wstecz po tym, jak wiodąca na świecie izraelska kampania szczepień spowodowała spadek liczby nowych przypadków Covid-19 z 10 000 dziennie do mniej niż 100.

Protestujący w sobotę wywiesili transparent z napisem „Nie ma żadnej pandemii, to przekręt”. Trzymali transparenty potępiające szczepionki przeciwko koronawirusom, a jeden z plakatów łączył szczepionki z nazistami.

Minister zdrowia Nitzan Horowitz powiedział izraelskiej telewizji Channel 12, że zamierza zrównoważyć zdrowie publiczne i środki do życia.

„Gospodarka musi pozostać otwarta” – powiedział.

„Nie chcę narzucać blokady i za wszelką cenę będę jej unikał. Wszystko jest otwarte – ale potrzebujemy masek i potrzebujemy szczepionek”.

Prawie 60% z 9,3 mln mieszkańców Izraela otrzymało dwa zastrzyki, głównie szczepionką Pfizer/BioNTech.

Ale około milion Izraelczyków nadal odmawia szczepień, mimo że są do tego uprawnieni.

Od niedzieli niektóre dzieci w wieku od 5 do 11 lat, zagrożone powikłaniami zdrowotnymi, będą mogły skorzystać ze szczepionek.

Źródło: The Guardian

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk