PolskaMucha: powszechny obowiązek szczepień mógłby być niezgodny z konstytucją

Magdalena Targańska28 lipca, 202112 min

Wprowadzenie powszechnego obowiązku szczepień mogłoby być niezgodne z konstytucją – powiedział w środę w Programie I Polskiego Radia społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha.

Społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha był pytany w radiowych „Sygnałach dnia”, czy jego zdaniem możliwe byłoby wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19.

„W moim osobistym przekonaniu tego rodzaju rozwiązanie mogłoby budzić duże wątpliwości na gruncie przepisów polskiej konstytucji” – powiedział Mucha.

„Jeżeli chodzi o dzisiejszy stan szczepień i debatę w tej sprawie, wydaje mi się, że przede wszystkim to jest kwestia promocji i wszelkich działań, które możemy podejmować, żeby osób wyszczepionych było jak najwięcej” – dodał.

Jego zdaniem, powinno się apelować o szczepienia „z perspektywy społecznej odpowiedzialności, a nie z perspektywy prawnego obowiązku”, argumentować, że szczepienia są w interesie osób, które się szczepią.

Pytany o ewentualność wprowadzenia obowiązkowych szczepień wśród lekarzy Mucha przyznał, że „to jest rzecz do dyskusji przez Radę Medyczną”. „Można sobie wyobrażać, że w takiej specyficznej sytuacji, w której ktoś odpowiada nie tylko za swoje zdrowie, ale niesie także pomoc tym wszystkim, którzy trafiają do placówek ochrony zdrowia, w takiej sytuacji stan rzeczy jest inny, niż w sytuacji powszechnego obowiązku” – ocenił. (PAP)

 

autor: Piotr Śmiłowicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

  • RaK

    28 lipca, 2021 at 8:50 am

    Rada Medyczna przy premierze nie protokołuje posiedzeń. Tak naprawdę rządzi nią jeden człowiek – przewodniczący prof. Horban. Epidemiolog zajmujący się HIVem. Stanowisko RM stanowiło podstawę do paraliżu gospodarczego państwa. Widać z tego, że prof. A. Horban jest JEDYNOWŁADCĄ PAŃSTWA… Kim zatem on jest?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jedenaście − 5 =