ZagranicaUkraina/ Sondaż: 41 proc. ankietowanych uważa, że Ukraińcy i Rosjanie to jeden naród

Magdalena Targańska27 lipca, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Większość Ukraińców (55 proc.) nie zgadza się z twierdzeniem, że Ukraińcy i Rosjanie to jeden naród, natomiast taką opinię podziela 41 proc. respondentów – wynika z zaprezentowanych we wtorek rezultatów sondażu ośrodka badawczego Rating.

Większość ankietowanych – 55 proc. nie zgodziło się z twierdzeniem prezydenta Rosji Władimira Putina, że „Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród, który należy do jednej historycznej i duchowej przestrzeni” – pisze ośrodek Rating. 41 proc. ankietowanych zgadza się z opinią Putina.

Na wschodzie kraju oraz wśród wiernych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego taką opinię podziela ponad 60 proc. badanych. Tezę o „jednym narodzie” podziela ponad 80 proc. elektoratu prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy.

Na zachodzie Ukrainy przeciwnie – ponad 70 proc. nie zgadza się z tym twierdzeniem.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-25 lipca wśród pełnoletnich mieszkańców wszystkich regionów Ukrainy, oprócz terytoriów znajdujących się poza kontrolą władz w Kijowie. W sondażu wzięło udział 2500 respondentów.

W niedawno opublikowanym artykule Putin przekonuje, że „prawdziwa suwerenność Ukrainy jest możliwa w partnerstwie z Rosją”. Powtarza także opinię, którą wyrażał wielokrotnie, że Rosjanie i Ukraińcy to „jeden naród”.

 

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa + 3 =