ZagranicaBrytyjscy naukowcy: Potrzeba więcej badań na temat skuteczności środków nielekowych, np. pleksi w sklepie

Karol Kwiatkowski25 lipca, 20213 min

Należy przeprowadzić więcej badań na dużą skalę nad skutecznością środków zdrowia publicznego mających na celu powstrzymanie koronawirusa, gdy kraj próbuje powrócić do normalności – ostrzegł doradca rządu, prof. Graham Medley.

Profesor Graham Medley powiedział, że argumenty dotyczące wpływu niektórych rozwiązań w zapobieganiu rozprzetrzenianiu się pandemii mogłyby już zostać zweryfikowane, gdyby przeprowadzono więcej badań.

Profesor powiedział The Independent, że takie badania „są trudne do przeprowadzenia w politycznie obciążonych środowiskach i podczas epidemii, ale właśnie wtedy są najbardziej potrzebne” i dodał: „Przeprowadziliśmy bardzo niewiele właściwych randomizowanych, kontrolowanych badań interwencji w zakresie zdrowia publicznego. Wiele kontrowersyjnych restrykcji dotyczących hospitalizacji, dużych wydarzeń, szkół itp. mogło być w dużym stopniu popartych ich oceną”. Stwierdził jednak, że to do rządu należy decyzja, jakie badania należy przeprowadzić.

„Priorytet tego, co jest badane, zależy w rzeczywistości od wyborów politycznych. Jeśli są rzeczy, które rząd zrobiłby, gdyby wiedział, że działają, to są one priorytetem” – powiedział.

Jego wezwanie poparł Carl Heneghan, profesor medycyny z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Powiedział on, że jeśli chodzi o leki lub szczepionki „przeprowadzamy randomizowane, kontrolowane próby”, ale brakuje dowodów na wpływ wielu obostrzeń nielekowych. „Oznacza to, że w dyskusji dominują opinie ludzi” – stwierdził i zasugerował, że można przeprowadzić badania, np. w celu oceny wpływu ekranów z pleksiglasu, czy oddzielne pomieszczenia w szpitalach zmniejszają ryzyko transmisji, czy też oferowanie większego wsparcia finansowego i społecznego osobom, które zostały poddane kwarantannie, zachęciłoby większą liczby z nich do pozostania w domu. Wezwał rząd, aby „wyszedł i powiedział, że musimy realizować taką strategię, ponieważ finansowanie nie jest nieograniczone. I myślę, że byłoby całkowicie wskazane, aby iść tą drogą”.

Źródło: Independent.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście − trzynaście =