PolitykaPO wraca do dawnych zasad; nie będzie łączenia funkcji we władzach partii i klubu

Nasza Polska23 lipca, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Nie można łączyć funkcji w Zarządzie Krajowym PO i we władzach klubu parlamentarnego – uchwałę tej treści przyjął w piątek, na wniosek lidera PO Donalda Tuska, Zarząd PO. To powrót do dawnych reguł Platformy, obowiązujących w czasach Tuska.

Zarząd Krajowy spotkał się w piątek wczesnym popołudniem. Było to pierwsze spotkanie z Tuskiem, który kieruje partią od 3 lipca.

Posiedzenie było krótkie, trwało niespełna godzinę.

Zarząd, na wniosek swego szefa przyjął uchwałę, zgodnie z którą członkowie partii nie łączą zasiadania w zarządzie i we władzach klubu parlamentarnego. „Taka była zawsze w dawnych latach dobra tradycja w Platformie i wracamy do tej dobrej tradycji. Jeżeli jest się członkiem Kolegium czy Prezydium w klubie, nie jest się członkiem zarządu” – zaznaczyła w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak dodała, chodzi o dzielenie obowiązków. „Naszym celem jest, żeby jak najwięcej posłów mogło się angażować i działać” – wyjaśniła posłanka.

Przyjęta w piątek uchwała dotyczy pięciu osób: sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego, szefa wielkopolskich struktur Platformy Rafała Grupińskiego, posłów: Sławomira Nitrasa i Roberta Kropiwnickiego oraz zasiadającej w Prezydium klubu posłanki Izabeli Leszczyny. Osoby te będą musiały wybrać, w którym gremium chcą pracować.

Rafał Grupiński zastrzegł w rozmowie z PAP, że nie uczestniczył w spotkaniu Zarządu, jednak – jak dodał – nigdy nie miał problemów z podejmowaniem tego typu decyzji.

„Chyba nie mam innego wyjścia, muszę ustąpić z funkcji wiceszefa klubu” – powiedział z kolei PAP Sławomir Nitras. Według niego podobną decyzję zamierzają też podjąć inni parlamentarzyści, których dotyczy uchwała.

Marcin Kierwiński również zapowiedział w rozmowie z PAP, że zrzeknie się funkcji wiceprzewodniczącego klubu.

Jedynymi osobami, które mogą z racji pełnionych stanowisk łączyć zasiadanie we władzach klubu i w Zarządzie, to szef klubu KO Borys Budka, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Kidawa-Błońska.

Kolegium klubu KO tworzą m.in. jego szef, wiceszefowie, sekretarz, skarbnik, rzecznik dyscypliny, szef grupy senatorów, marszałek Senatu, wicemarszałek Sejmu oraz inne osoby wybrane do tego gremium przez klub. Prezydium jest szerszym ciałem – oprócz wyżej wymienionych osób tworzą go także przedstawiciele regionów.

Zmiany dotyczące podziału stanowisk w klubie i partii Tusk zapowiedział podczas spotkania z klubem w czwartek wieczorem, na którym na jego wniosek doszło do zmiany przewodniczącego. Kojarzonego z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim Cezarego Tomczyka zastąpił Borys Budka.

Po posiedzeniu klubu Tusk informował dziennikarzy, iż będzie chciał także wrócić do innej promowanej przez niego w przeszłości zasady – parytetów płci we władzach klubu i partii. Potwierdził, że na funkcję wiceprzewodniczącej PO ma wrócić b. premier Ewa Kopacz. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

10 − trzy =